| Ioana184 a întrebat:

Bună,asta e mai mult o întrebare mai mult pentru fete.
Am 15 ani și vreau sa incep să mă machiez, problema este că :

- nu știu ce ar trebui să conțină o trusa de makeup specifica pentru vârsta mea

- nu știu care ar fi cele mai bune mărci de makeup. Am auzit că cele bio și organice ar fi cele mai bune.

Mă puteți ajuta? Dau funda

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

La vârsta ta aș zice maxim rimel, eyeliner și ruj... ce fond de ten la 15 ani frt când are cea mai bună perioadă a pielii...

| Ofiintă a răspuns:

Un machiaj începe cu o curătare a tenului urmată de hidratarea acestuia. Există diverse alternative: geluri, spume, creme de curătare, depinde de tipul tău de ten. Va trebuii să deduci care este tipul tău de ten (normal, mixt, gras, uscat). Pentru un machiaj uşor de zi ai mai multe alternative: dacă vrei doar să uniformizezi nuanta tenului, poti opta pentru un bb cream, nu stiu care este bun, eu nu folosesc. Poti opta pentru un fond de ten adaptat nevoilor tale, acoperire mica, medie, mare, finish mat, hidratant. Pentru inceput poti opta pentru cosmetice tip drugstore, care sunt mai ieftine si unele chiar foarte bune.
- pudră
- blush, iluminator/ pudră de contur
-mascara
- farduri în nuante de zi
- fard pentru sprâncene
- ruj mat/ balsam de buze/ ruj cremos.
Pentru început sunt suficiente, te poti orienta si pe site-urile pink panda, make up shop unde poti găsi şi pensule, buretei pentru realizarea machiajului. Pe you tube există clipuri cu machiaje realizate din produse accesibile de tip drugstore, te poti orienta asupra produselor si asupra modului in care se realizeaza un machiaj adaptat vârstei şi a nevoilor tale.

| JicaContra a răspuns:

Si baietii folosesc makeup :P~~~~
https://www.youtube.com/watch?v=ToVJxUELgUk&gl=US

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

-O trusă de make-up trebuie sa contina:
1.Pensule pentru fondul de ten
2. Farduri pentru pleoape
3.Primer: care se aplică după curățarea si hidratarea pielii, înaintea fondului de ten.Este in mare parte un fel de gel transparent care marchează piele si prelungește viața fondului de ten
4.Primar special pentru ploape:care fixează fardul şi evită strângerea lui, peste zi
5.Fond de ten:adaptat pielii tale care ascunde cearcăne
6.Pensula:care întinde fondul de ten si si gardurile
7. Pudră:finizeaza machiajul si fixeaza mult mai bine fondul de ten
8. Fard de obraz:o pudră bronzat care conturează trăsăturile
9. Fard de ochi:
10. Eyeliner:cel mai bine de culoare neagră
11.Dermatograful negru:poţi opta pentru creioane în tonuri de verde, albastru, maro, gri. La fel de utile sunt și fardurile şi creioanele pentru conturarea sprâncenelor.
12.Rujuri:daca ai buzele subtiri poti folosi un luciu de buze sau tunuri de culori stralucitoare in favoarea celor mare
13.Mascara:de culoare neagră sau orice culoare dorita.Nu uita să investești într-o mascara waterproof dacă plănuiești să lenevești la piscină sau să mergi în vacanță undeva la malul mării.
14. Spray pentru fixarea finala:a machiajului care se pulverizeaza la final
15.Bețișoare igienice:pentru corectarea machiajului acolo unde este nevoie, oglindă, cleştişor pentru întoarcerea genelor, o pensetă, o perie pentru disciplinarea sprâncenelor.

| Anee1667 a răspuns:

Nu încurajez make-up-ul la această vârstă, iată de ce:
O perioadă o să te machiezi foarte puțin, apoi mai mult pentru că o să ți se pară că nu ești frumoasă fără, apoi zilnic, ți se va părea că ești palidă fără, că nu arăți bine.
Nu e nimic anormal în a te machia dar pentru această vârstă: un rimel, un bb cream, o pudră, blush, iluminator și puțină pudră pentru sprâncene este mai mult decât suficient, câteva pensule și un burețel.

| UnNume1 a răspuns:

- nu știu ce ar trebui să conțină o trusa de make up specifica pentru vârsta mea

.Fond de ten

.O pensulă pentru întinderea fondului de ten sau un bureţel special, pensula pentru aplicarea anticearcanului, a fardurilor pentru pleoape, a celor pentru sprâncene, a pudrei, a rujurilor şi a fardului de obraz.

.Pudră care finisează machiajul şi fixează mult mai bine fondul de ten, ajutându-ţi pielea să nu mai lucească peste zi.

.Fardul de obraz în nuanţa preferată sau doar o pudră bronzantă care să contureze trăsăturile şi să sculpteze pomeţii.

.Farduri pentru ochi, atât în nuanţe naturale, pentru machiajele de zi, cât şi culori stridente, pentru smokey-eyes.

.Eyeliner în nuanţele preferate, însă neapărat să se regăsească în trusa de machiaj unul clasic, de culoare neagră.

. Dermatograful negru nu trebuie să lipsească din trusa de machiaj. Dacă nuanţa ochilor îţi permite, poţi opta şi pentru creioane în tonuri de verde, albastru, maro, gri. La fel de utile sunt și fardurile şi creioanele pentru conturarea sprâncenelor.

. Rujuri în nuanţe naturale şi, neapărat, cel puţin unul roşu. Dacă ai buzele subțiri te încurajăm să achiziționezi mai degrabă un luciu de buze sau rujuri în culori strălucitoare în defavoarea celor mate. Nu uita, de asemenea, de creioanele pentru conturul buzelor, complementare rujurilor.

. Mascara de culoare neagră şi în orice altă nuanţa dorită, dacă preferi machiajele extravagante. Nu uita să investești într-o mascara waterproof dacă plănuiești să lenevești la piscină sau să mergi în vacanță undeva la malul mării.

. Opţional, spray pentru fixarea finală a machiajului, care se pulverizează la final.

-nu știu care ar fi cele mai bune mărci de make up. Am auzit că cele bio și organice ar fi cele mai bune

AVON - https://www.avon.ro/302/produse-make-up

| Catrice a răspuns (pentru UnNume1):

A întrebat pentru vârstă ei rolling on the floor
Și pe urma va mai mirați ca puștoaicele arata de 30 ani laughing