| ankadiana9 a întrebat:

Care este diferenta dintre zoom optic si zoom digital? Fundaahappy

Răspuns Câştigător
| dexter7 a răspuns:

Deci zoom-ul optic este aceea optiune cand vezi tu ca obiectivul aparatului se aduna sau se lungeste, zoom-ul optic e "fizic" sa spun asa. Prin definitie, zoom-ul digital este un procedeu electronic folosit la camerele foto digitale, prin care portiunea centrala a imaginii este interpolata pentru a acoperi intregul format. zoom-ul digital isi strica, practic, calitatea imaginiiwinking

| dexter7 a răspuns (pentru dexter7):

Ps Să zicem că avem un aparat de 1 megapixel (1280x960), cu zoom optic 2x şi zoom digital 2x.
Zoom optic 2x: => 1280x960 dar imaginea mai apropiată de 2 ori.
Zoom digital 2x: => 1280x960 cu imaginea mai apropiată de 2 ori şi cu pierdere de calitate, sau 640x480 cu imaginea apropiată de 2 ori dar fără nici o pierdere de calitate!

6 răspunsuri:
| armand3004 a răspuns:

Zoom-ul optic este un zoom facut de catre lentile, iar zoom-ul digital este facut de sistemul electronic al camerei.

| catosp a răspuns:

Zoom-ul optic se face din lentile...cel digital se face marind poza facuta intr-un mod digital...iese mai pixelata.

| ankadiana9 explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri!:*

| dexter7 a răspuns (pentru ankadiana9):

Placerea e de partea noastra happy

| AndreiTzp a răspuns:

Zoom-ul optic este atunci cand obiectivul se mareste. Zoom-ul digital este dat de software-ul aparatului. De aceea cand esti pe zoom optic pozele ies mai frumoase. Zoom-ul digital este marit de aparat, nu de obiectivul lui