| AnaQ a întrebat:

Buna!
Cat costa o pereche de ochelari de soare cu rame și lentile cu dioptrii?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt scumpi. Iti spune un chior cu exeperienta. La cei - 3 pe care ii port, lentilele de soare ma ajung cam 1300 ron si sunt la a a3a pereche. Ramele e important sa fie de calitate pentru ca lentilele de soare cu dioptrii sunt groase si au nevoie de sustinere ok deci vreo 500 ron si alea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de rame, lentile si cat de mari sunt dioptriile. Nimeni de aici nu îți poate da un răspuns exact, cel mai bine ar fi sa mergi sa întrebi un medic oftalmolog.

| IoanaFrancesca a răspuns:

Cum a spus și Ana Maria, depinde. Lentilele le poți lua cu protecție de soare, protecție împotriva calculatorului și încă ceva dar nu îmi amintesc. Sunt rame cu cristal Swarovski dacă așa se scrie, sunt de plastic, sunt mai mari, mai mici. Daca ai nevoie eu spun să îți pui mai bine protecție, să nu urmărești doar felul în care arată. Daca ai făcut control și știi dioptria, te duci la magazine care vând ochelari, sunt cam pe oriunde. In mall-uri, la colțuri de stradă și îți iei de acolo. Contează și locul din care cumperi, că sunt unele magazine scumpe și unele medii.

| CameliaCamyBlondina a răspuns:

Heii.Eu mi-am facut vara trecuta cu 1000 de lei la o optica din Brasov, sunt clienta fidela si mi-au facut si o reducere.Totusi pretul poate varia in functie de magazin, rame si lentilr(ce dioptrie ai, tratamente, producator)O rama de calitate incepe de la 400 de lei.Pretul dintr-un magazin poate fi mai mic sau mai mare in functie si de adaus, uneori se pot negocia reduceri.

| CameliaCamyBlondina a răspuns:

Https://www.sabinacornovac.ro/......-dioptrii/
Aici ai mai multe detalii. Dupa cum ziceam trebuie sa ai grija la lentile, nu iti recomand sa te zgarcesti si sa fii atenta la caracteristici si producator, daca sunt polarizate.Ramele de asemenea, recomand Police deoarece sunt chiar dragute si sunt fabricate in Italia.Ca alternativa ai un fel de lentile ce se pot atasa ochelarilor normali de vedere sau lentilele heliomate.