| AlexandraN21 a întrebat:

Bună! Caut de ceva timp o cremă hidratanta pentru ten mixt. Am încercat fel și fel de creme și nimic nu mi-a redus sebumul. Știe cineva o cremă cat de cat bună?
Mulțumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Eu iti recomand masti periodice cu faina de ovaz sau argila alba, in rest o crema cu uleiuri usoare(struguri, caise etc.) pe care o aplici pe tenul putin umed si tamponezi cu degetele.In felul acesta nu ramane deloc pelicula aceea uleioasa.Nu ai cum sa iti schimbi tenul astfel incat sa devina normal sau uscat si sa nu mai produca sebum, indiferent de ce iti spun unii pe internet.

| dullcat a răspuns:

Iar prietenele au dreptate apeland la metoda trial and error, fiindca fiecare tip de piele reactioneaza destul de diferit la diverse produse.

De exemplu eu am ten mixt dar folosesc o crema de la Apidava, la borcanel de sticla, se gaseste in plafare.Nu e destinata pentru tenul mixt dar ma inteleg bine cu ea.

| Eireann a răspuns:

Incearca o crema de zi pe baza de vitamina C, Nip+Fab are una care imi place mult dar sunt si de la Olay, The Body Shop, Garnier- probabil si altele deci alege dupa preferinte - cea de la Garnier e foarte buna si accesibila ca pret.

| StoicAnalysis a răspuns:

Mergi la dermatolog. Nu mai lua dupa ureche.

| AlexandraN21 explică (pentru StoicAnalysis):

Am prietene care au fost și degeaba.
Tot au test fel și fel de produse până au găsit ceva potrivit lor.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru AlexandraN21):

La mine functioneaza sa ma spal pe fata de doua ori pe zi ( dimineata si seara ) cu un gel de curatare special ( un fel de sampon pentru fata ). Si eu am tenul mixt.