| iamprettybored a întrebat:

Am nevoie să îmi dați recomandări de creme hidratante pentru față care nu blochează porii.
Eu am tenul mixt și sensibil, cea mai mare problemă a mea este că am porii măriți și blocați, am puncte negre aproape pe toată fața și sunt predispusă la coșuri.
Momentan caut produse gentile pentru tenul meu, care să mă ajute și cu porii.
Aș dori o cremă hidratanta care nu este pe bază de ulei (în America știu că se numește gel hidratant, ca o cremă doar că pe bază de apă) care să nu îmi blocheze porii și dacă are și un factor de protecție solara (SPF) ar fi perfect, dar nu e obligatoriu.
De asemenea, dacă se poate să îmi dați produse care pot fi cumpărate direct din magazine, nu online (eu stau în Brașov). Orice produs e bine-venit dar m-ar ajuta cele la prețuri mai accesibile, nu îmi permit să dau foarte mult pe o cremă.
Dacă ați avut și voi porii blocați și ați folosit vreo cremă care v-a făcut bine, puteți să o scrieți.
Mulțumesc anticipat happy

Răspuns Câştigător
| AndraVivi2222 a răspuns:

Caută pe site la Avon, acolo au foarte multe produse si sigur găsești o cremă! :*

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei, trimite-le un mail celor de la Bioderma si spune-le ca ai nevoie sa te ajute sa-ti construiesti rutina tenului si ca ai vrea sa-ti trimita niste mostre de crema hidratanta si spf ca sa vezi ce ti se potriveste pentru ca in farmacii nu se dau mostre.
De la bioderma mie imi place crema bioderma sensibio light, se absoarbe in 5 minute de la aplicare, este lejera, nu provoaca cosuri, nu contine uleiuri si este geniala chiar si iarna, avusesem intr-o iarna tenul descuamat si mi l-a reparat in cateva zile. O recumpar de vreo 6 ani. :)) Spune-le sa-ti trimita o mostra si din crema asta. O sa te ajute cu ce mostre au ei. Completeaza cu atentie datele personale.
http://www.bioderma.com.ro/contacteaza-ne/persoana-fizica
Crema bioderma costa 53 lei in Catena ( cu card ).

1. Un ingredient care micsoreaza porii este niacinamida, efectele sunt vizibile cand ingredientul este intr-o cantitate mai mare.
Emulsie hidratanta matifianta - o am si imi place foarte mult, de fiecare data cand o folosesc ma trezesc cu tenul foarte luminos si parca are si un efect de micsorare al porilor ( nu ii am mari, dar parca ii face insesizabili :)) ). Contine vitamina B3 ( niacinamide ) ca al doilea ingredient. Are efecte benefice si asupra cosurilor. Emulsia costa 37 lei in farmacia tei ( cu card )
https://www.farmec.ro/produse/ten/emulsie-hidratanta-matifianta-431.html

" Proprietăţile cosmetice ale niacinamidei :

atenuează acneea şi petele
reduce roşeaţa, hiperpigmentarea
întăreşte bariera de protecţie a pielii
previne pierderea apei din piele
reînvie tonusul şi textura pielii
îmbunătăţeşte elasticitatea pielii
uşor efect regulator de sebum "
sursa : http://www.elemental.eu/ro/924-niacinamida.html

S-a demonstrat ca un produs cu 4% niacinamida ( forma a vitaminei B3 dar mult mai tolerata de piele fata de nicotinamida ) are efecte similare cu un produs ce contine 1% clindamicina ( antibiotic utilizat in tratarea acneei ).
sursa : https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7657446

2. Zilele trecute m-am uitat peste ingredientele unor creme de la Cosmetic plant si am gasit doua produse formulate corect. Ambele produse se absorb foarte repede in piele si sunt potrivite pentru orice tip de ten dar in special pentru cel mixt si gras. Contin ingrediente hidratante si trebuie aplicate pe tenul usor umezit sau dupa ce le aplici trebuie sa pulverizezi apa pe ten. Acidul hialuronic poate sa absoarba de 1000 de ori mai multa apa decat volumul propriu. Iti hidrateza tenul fara a il lasa incarcat.

Pana pe 20 martie, produsele astea sunt la reducere in Cora. Serul costa 18 lei si gelul 16 lei. Eu am gasit doar gelul, n-am mai stat sa caut si in alte magazine Cora, am luat serul din Catena si a costat 26 lei cu card. Serul are o cantitate mai mare de acid hialuronic si imi place mai mult.

a. Ser Lift Instant cu Acid Hialuronic
https://shop.cosmeticplant.ro/......ina-e.html

b. Gel Lift Instant cu Acid Hialuronic
https://shop.cosmeticplant.ro/......ina-e.html

3. Punctele negre se rezolva folosind un exfoliant chimic pe baza de acid salicilic, nu stiu nici un produs care se vinde in farmacii si sa fie formulat corect. Daca produsul n-are un pH scazut el nu exfoliaza asa ca e inutil. Acidul salicilic patrunde adanc in pori si ii curata. Cei de la The ordinary au produse formulate bine dar se gasesc doar online si sunt greu de prins in stock pentru ca cererea e foarte mare in toata lumea.
https://www.bilenegre.ro/solutie-de-acid-salicilic-2-la-suta-the-ordinary

4. Foloseste un gel bland pentru curatarea tenului de doua ori pe zi - iti recomand Balea med ultra sensitive waschgel, costa 9 lei, nu contine iritanti, curata bland si il gasesti in magazinele DM. Nu trebuie sa sari peste curatarea tenului.
https://www.dm.de/balea-waschgel-ultra-sensitive-p4010355002280.html

5 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Buna,

Iti recomand din suflet produsele de la Roche Posay, intra-devar costa destul de mult ( cel putin 50 de lei), insa este de o calitate mult superioara. Am incercat multe produse pentru ten, iar cele de la Roche Posay mi-au prins foarte bine. Eu folosesc Effaclar Duo, este pentru cosuri, si sunt foarte multumita de ele. Poti sa arunci o privire, daca observi un produs la ei care-ti face cu ochiul, pur si simplu dar un search pe google cu produsul X review, si o sa vezi ca sunt multe cuvinte de lauda vizavi de firma respectiva.

| AlinaInk a răspuns:

Gasesti produse Bio de la Cosmesi Siciliana e site-ul. nu cred ca sunt in magazine
http://naturway.ro/

| moldoveancacrazy a răspuns:

Bb cream?

| salataa98 a răspuns:

Iti recomand sa mergi sa-ti cumperi crema de galbenele.O folosesti dimineat dupa ce te speli pe fata si seara inainte de culcare.E foarte buna! lasapielea fina, catifelatasi hidrateaza.
Eu mai imi fac si o masca foarte usor de facut pentru porii si cosuri.
Un pliculet de gelatina de 10-15 g, 3 carbuni activi(se gasesc la farmacie) de preferabil capsule ca sunt mai usor de folosit, dar poti cumpara si nasturei, insa ii zdrobesti inainte si 2-3lingurite de lapte. Dupa bagi la cuptorul cu microunde cateva s, saumai bine pui o craticioara cu apa pe foc si pe eapui castronelul cu compozitia.O tii pana se face lichida, dupa care o intinzi pe fata si astepti sa se usuce. DUPA CE O DAI JOS, te speli pe fata cu apa calduta si iti dai cu o crema.Repeta asta de 2 ori pe sapt.Multabafta,pupici! FUNDITA?