| Keisha a întrebat:

Buna
Ce folositi pentru curatarea unui ten acneic?

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| faramatania a răspuns:

NIVEA VISAGE PURE EFFECT STAY CLEAR Loţiune tonică purifiantă conţine o formulă fără alcool, îmbogăţită cu Minerale Marine ce previn apariţia impurităţilor:
- purifică şi reîmprospătează tenul
- îndepărtează sebumul şi reziduurile, fără a usca pielea.

REZULTAT:
Tenul este purifiat şi împrospătat.

| Euletitia a răspuns:

Buna! eu am cumparat de la o firma de cosmetice din Israel o masca de namol d ela Marea Moarta si un sapun antiacneic si au dat rezultate garantate: in 2-3 saptamani, am scapat de toate cosurile si piele mi-a ramas curata si catifelata, si crede-ma ca am avut o problema serioase cu acneea. daca esti din Iasi as putea sa-ti spun unde este firma respectiva sau sa iti dau numarul de telefon al reprezentantului acesteia. crede-ma ca merita, mai ales ca produsele nu sunt exagerat de scumpe si sunt 100% naturale, deci nu vor produce imbatranirea sau uscarea tenului tau. daca nuai mai putea cumpara din farmacii AkneSyte, e destul de bunisor, insa la mine nu a dat rezultatele dorite, desi il incercasem inaintea cosmeticelor de care ti-am scris mai sus. In farmacii mai poti gasi si Skinoren, insa eu am fost alergica la acest produs, insa cunosc persoane care si-au curatat tenul acneic cu acesta.

| Gabitech a răspuns:

Salut. daca problemele nu sunt asa grave cum au fost in cazul meu cand am trecut prin frumoasa perioada, foloseste sapun protex si clerasil (sau clearsil, nu stiu exact). de 2 ori pe zi. dimineata si seara. f important inainte de culcare sa te culci cu un ten curat pe perna. evita sa-ti atingi fata cu mainile in timpul zilei. presupun ca ai un ten putin mai gras ce e mai sensibil. daca situatia e si mai grava contacteaza un dermatolog. un prieten de-al meu a fost la dermatolog, i-au luat mostra dintr-un cos ia-u prescris niste injectii iar din prima luna toate cosurile de pe fata "s-au mutat pe spate" a doua luna au disparut si de pe spate. parerea mea ar fi sa nu te impacientezi si sa iei o oarecare masura. ar fi urat la maturitate sa ramai cu o fata nu tocmai neteda din cauza unei perioade in adolescenta pe care puteai sa o eviti. numai bine!

| ziggs a răspuns:

Heiiii happy, cosurile apar atunci cand esti la pubertate dar nu neaparat, ele dispar de la sine, dar tu daca vrei sa scapi de ele in mod natural sau sa le cumperi am eu aici pentru tine :
1.Aloe Vera:curata excesul de ulei din piele, dupa ce ti-ai curtat fata aplica putina pulpa de Aloe Vera direct pe cos/cosuri, dupa 20 de minute spala-te cu apa calduta.
2. Portocalele si lamaile:Cea mai simpla arma contra acneei sta in sucul unei lamai, aplica direct pe problema, dupa 30 de minute poti indeparta sucul clatind cu apa calduta, daca ai in casa o portocala, rade coaja si amestec-o cu putina apa, compozitia rezultata trebuie sa actioneze timp de 20 de minute
3.Castraveti si rosii:Rade un castravete, pune-l pe fata si asteapta 15 minute. Poti diminua aspectul inestetic al unui cos inflamat cu ajutorul unei simple felii de rosii.
4. Ceapa si usturoiul:Taie un usturoi in doua si freaca-l de zonele afectate. Daca ceapa iti este mai la indemana, fa un piure si aplica-l o data pe saptamana.
sau creme speciale pentru cosuri:
1.Acneol prop costa 16 lei
2.Acnetol 16 lei sunt capsule
3.Crema antiacneica 7 lei
4. Akneil crema 48 lei
Poti intreba la farmacii ce creme au pentru acnee. Succes!