| Stefaniaioana a întrebat:

Cum as putea sa scap de vergeturi? Mi-au aparut de mult dar nu le-am tratat.Ce as putea sa folosesc pentru asta?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, de vergeturi nu vei putea scapa niciodata, dimpotriva, daca nu pui mana sa faci acum sport intens si sa slabesti, vor apare mai multe.
Vergeturile sunt crapaturi ale pielii, care nu se lipesc cu nimic! Ele isi vor schimba culoare din roz violaceu in alb, dar in timp, nu imediat.
Lipsa activitatii fizice si hrana neadecvata, duc la celulita (pungute de grasmine printre fibrele musculare) si la vergeturi (crapaturi ale pielii).

11 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Daca s-ar putea scapa asa usor de vergeturi doar cu leacuri babesti sau creme de 20 lei de la farmacie, nu crezi ca saloanele care ofera tratamente de mii de euro cu aparate sofisticate ar da faliment?
Si nici atunci nu scapi de tot, doar se amelioreaza.
Ai grija doar sa nu faci altele.

| Peridava a răspuns:

Au aparut pentru ca te-ai ingrasat. Slabeste si vei scapa.

| anamariarot a răspuns (pentru Peridava):

Poți să devii și slab cât un băț, că vergeturile tot rămân.

| Peridava a răspuns (pentru anamariarot):

Daca slabesti repede si pielea nu are timp sa se retraga, da. Dar daca slabesti incet, nu raman.

| anamariarot a răspuns (pentru Peridava):

N-are importanță că slăbești rapid sau că slăbești încet. Vergeturile nu trec, ci se decolorează și sunt mai puțin vizibile odată cu trecerea timpului. Odată apărute, pielea nu se reface 100%.

| Peridava a răspuns (pentru anamariarot):

Mai cresti si mai invata!

| anamariarot a răspuns (pentru Peridava):

Te-aș ruga să-mi prezinți cu argumente științifice de ce ai dreptate. Altfel, e nul tot ce ai spus.

| Peridava a răspuns (pentru anamariarot):

Asa cum nula e afirmatia ta! Eu am spus: pielea trebuie sa aiba timp sa se refaca. Nu ai spus doar: niciodata. Citeste o carte de medicina, nu raspunsurile "stiintifice" ale unor copii.

| anamariarot a răspuns (pentru Peridava):

1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/312975.php (Overtime, they fade to a white or silver color as blood vessels heal. Once they appear, the marks do not usually go away fully. Experts have tried for years to find an effective treatment for these marks.
Unfortunately, no treatment has been shown to erase them fully.)
2. https://www.healthline.com/health/stretch-marks#diagnosis (Stretch marks often fade with time. If you don’t want to wait, there are treatments that can improve their appearance. However, no treatment can make stretch marks disappear completely.)
3. https://www.mayoclinic.org/......c-20351139 (Over time they become less noticeable. Stretch marks are particularly common in pregnant women, especially during the last trimester. Treatment can make stretch marks fade, but it won't completely remove them.)

Acum, după ce ai primit informația de pe niște site-uri medicale cunoscute în toată lumea, te-aș ruga să-mi recomanzi cartea care contrazice ce am spus eu, dar, te rog, să fie scrisă măcar de un medic, nu de o cucoană precum Olivia Steer.
Înainte de a răspândi o informație posibil eronată și a-i induce pe alții în eroare, VERIFIC-O.

| NicoleEazi a răspuns:

Eu stiu ca nu mai scapi de ele odata ce le ai doar cu tratamente scumpe la saloane, era ceva cu laser din cate citisem

| ViolaTM a răspuns:

Bepanten
Maderma.
Freaca-te cu făină de mălai sau cafea comaj se numeşte.
Dar bepanten e cel mai bun.