| ZuZy123 a întrebat:

Cum sa fac a imi albesc dintii acasa?

Răspuns Câştigător
| BiuL a răspuns:

Odata sau de ori pe saptamana te speli cu bicarbonat de sodiu, ca si cum te-ai spala cu pasta de dinti, dar nu mai des!

12 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Daca ai in casa bicarbonat de sodiu alimentar, inmoaie periuta in apa si pune bicarbonat.Periaza bine dinti, dupa care pui pasta de dinti si continui periajul.Clatesti bine gura cu apa si in cateva zile o sa ramai surprins ce dinti albivei avea!

| mona a răspuns:

Incearca cu bicarbonat de sodiu

| XByancaElenaX a răspuns:

Te spelii cu sare sau cu un gel ...intrebi stomatologul sau:2. Suc de lamaie

Sucul de lamaie este puternic acid, fiind ideal pentru a albi dintii patati si ingalbeniti. De asemenea, sucul de lamaie este perfect pentru a reduce stratul de tartru si a combate halena. Sucul de lamaie este o sursa valoroasa de vitamina C, contribuind la intarirea si protejarea gingiilor.

Modul de folosire. Spalati pur si simplu dintii cu suc de lamaie proaspat. Periati usor, dupa care clatiti cu multa apa. Atentie! Apelati la aceasta solutie pentru albirea dintilor numai de doua ori pe saptamana, deoarece sucul de lamaie este puternic acid si exista riscul de a afecta smaltul dintilor.
Puteti face chiar o cura de inalbire a dintilor. Pentru aceasta amestecati 75 de grame de bicarbonat de sodiu cu sucul obtinut dintr-o jumatate de lamaie de marime medie. Cu aceasta pasta periati dintii in fiecare dimineata, timp de o saptamana.

3. Carbune vegetal

Carbunele vegetal este folosit in multe tari in locul pastei de dinti. Un exemplu este India, unde de foarte mult timp albul dintilor este intretinut in acest mod natural.

Modul de folosire. Puteti folosi carbune vegetal pudra. Pentru aceasta, periati dintii in mod obisnuit, fara pasta de dinti, deoarece exista riscul de a spori... Gasiti aici cateva metode naturiste pentru albirea dintilor acasa: http://www.i-medic.ro/remedii/remedii-naturiste-pentru-albirea-dintilor

| Dydy112 a răspuns:

Sarea este una dintre cele mai bune modalitati happy

| YumiSukinanda a răspuns:

Bicarbonat de sodiu sau sare, recomandat sare

| Flaviucu a răspuns:

Sa te speli cu bicarbonat de sodiu, sau sare

| ginaosar a răspuns:

Vezi aici http://edent.cabanova.com/albirea-dintilor.html
Este foarte bun sper sa te ajute

| AmanoYuno a răspuns:

Am incercat si cu sare dar mi-a zis dentistul ca ii degradeaza intr-o masura mai mica dar totusi tot le face rau. oricum nu prea a dat rezultate.incearca sa folosesti lamaia.stiu ca nu-i placut dar infige periuta intr-o lamaie inainte sa te speli pe dinti si apoi dupa ce ai terminat mai musca dintr-una.iti urez baftawinking

| Dianatips a răspuns:

Daca vrei sa mergi "la sigur" iti sugerez sa iti comanzi benzile de albit dintii Crest Whitestrips (le gasesti pe okazii). Vei auzi pareri pro sau contra cum ca strica dintii dar iti spun din proprie experienta ca le-am folosit si nu m-au afectat cu nimic si rezultatele s-au vazut dupa 3 zile big grin am folosit cate o banda sus si una jos in fiecare zi timp de 30 de minute iar tratamentul a durat 2 saptamani big grin

| LoveLebadaa a răspuns:

Dupa ce te speli cu pasta de dinti, te clatesti si apoi de speli cu bicarbonat de sodiu sau sare. DAR SA STII CA sarea nu prea e buna pentru gingii asa ca mai bine te speli cu bicarbonat asa cum fac si eu big grin.

| Stefy_Aly_1998 a răspuns:

Cu sare este cel mai bine

| Foxii22 a răspuns:

Cu lamaie big grin tai o bucatica si iti dai pe dinti! de 2-3 ori pe zi si o sa ti se faca mai albi big grin o saptamana itit tot dai asa. funda?