| razboiulinelului a întrebat:

Cu ce as putea sa imi albesc dintii acasa?

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cu bicarbonat

| LoveSleep a răspuns:

Acid Clorhidric cu lămâie și bicarbonat de sodiu.

| RainmakerX a răspuns:

1. Cu bicarbonat de sodiu.
Atentie! Nu incerca asta abuziv! Bicarbonatul de sodiu este abraziv si poti avea dureri de dinti daca incerci asta zilnic.

*Pui putin pe periuta de dinti sau chiar pe pasta si te speli normal*

2. Coaja de banana.
Desfaci o banana si te freci pe dinti cu partea din interiorul coajei.

Succes!

| WaterDrop a răspuns:

Clor sau Vanish. Bune ambele.

| SimonaCristina a răspuns:

Buna.
Din pacate, nu exista o metoda naturala de albire a dintilor care sa faca minuni, insa exista mai multe metode care dau un plus de stralucire dintilor si ii fac o idee mai albi.
1.Sucurile de lamaie si de ghimbir au capacitatea de a da stralucire si de a curata smaltul dintilor. Incearca sa iti clatesti gura de doua ori pe saptamana cu un amestec din apa cu lamaie, in cantitati egale si vei avea un zambet mai stralucitor.
2.Amesteca 6 lingurite de bicarbonat de sodiu, 2 linguri de ulei de cocos caldut, 10 picaturi de ulei de menta sau cuisoare, o lingurita de peroxid de hidrogen 3%. Toate ingredientele trebuie amestecate intr-un bol pana cand capata o textura cremoasa. Mai adauga bicarbonat de sodiu daca este prea subtire sau ulei de cocos daca este prea groasa. Depoziteaza pasta de dinti intr-un recipient opac. Ai grija sa nu inghiti pasta de dinti, deoarece contine peroxid de hidrogen.
3.Capsunile sunt un ingredient special din care iti poti prepara, in casa, o lotiune care curata si albeste in mod natural dintii. Zdrobeste intr-un vas, pana rezulta un piure fin, patru capsuni, adauga o lingurita rasa de bicarbonat de sodiu si amesteca bine. Aplica amestecul de dinti cu o periuta de dinti moale si perie dintii ca atunci cand te speli pe dinti, dar mult mai lent, pentru a da preparatului posibilitatea sa actioneze. Operatiunea trebuie sa dureze cinci minute si poate fi repetata o data pe saptamana.
4.Amesteca o lingura de bicarbonat de sodiu cu pasta de dinti sau cu lamaie daca ti se pare neplacut si vei avea dintii o idee mai albi. Este recomandat sa te speli cu bicarbonat de sodiu o data pe saptamana.Nu abuza de aceasta metoda, deoarece poate duce la deteriorarea smaltului!
5.Merele, morcovii, telina, brocoli si varza sunt ideale daca sunt mancate crude. Toate sunt bogate in celuloza, un nutrient care functioneaza ca o periuta de dinti naturala, indepartand resturile de mancare si bacteriile din gura. De asemenea, aceste alimente au efect abraziv si ajuta dintii sa isi recapete stralucirea.
6.Merele curata foarte bine dintii si ii fac mai stralucitori.Acidul din mere combinat cu fibrele pe care le contine fructul, fac din el un adevarat aliment perfect pentru a-ti albi dantura.
7.Peroxidul de hidrogen este o substanta folosita de dentisti pentru albire si este foarte eficienta. Fa-ti o apa de gura cu o jumatate de lingurita de peroxid de hidrogen si clateste-te in fiecare dimineata. Ai grija sa nu o inghiti si sa o folosesti cu precautie, deoarece iti poate irita gingiile. O solutie la fel de buna este si o pasta din peroxid de hidrogen (o jumatate de lingurita) cu bicarbonat de sodiu.
8.Amesteca intr-un bol o lingura de ulei de masline extravirgin si o lingurita de otet de mere. Inmoaie-ti periuta in aceasta combinatie si spala-te pe dinti, o sa remarci ca zambetul tau va fi ceva mai stralucitor. Ai grija sa nu te speli prea des cu acest amestec, deoarece otetul poate afecta smaltul dintilor.
Sper ca te-am ajutat.
O zi placuta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu apa oxigenata, ulei de cocos si sare de masa amestecata cu uleiul de cocos sau cu pasta de dinti.

| UzOm a răspuns:

Așa, așa, dă-i cu bicarbonat de Sodiu! Să vezi ce frumos și elegant rămâi fără smalț. Succes!

| Ritsuko a răspuns:

Bicarbonat de sodiu pe pasta de dinti la 2-3 zile (insa sa nu faci acest lucru mult timp)

| Ahatus a răspuns:

Cu sampon

| Ra_Ki_1982 a răspuns:

Nu incerca cu bicarbonat de sodiu deoarece ti strici, iar bananele nu au un rezultat vizibil, doar asa ca sa stii.Culoarea dintilor depinde si de culopare pielii si mai multi factori. Spala-te mai des pe dinti tongue