| Bojthe a întrebat:

BUNA cum sa ma machiez la 13 ani?
ce nuar trebui sa lipseasca din trusa mea de machiaj?
P. s fara raspunsuri " nu te machia esti prea tanara etc..."
Funda

Răspuns Câştigător
| BetterThanDrugs a răspuns:

Buna:*
Si euu tot de la 13 ani am inceput sa ma machiez;))
Cred ca ar trebui sa te dai cu fond de ten dar nu exagera, pudra, putin rimel si gloss.Asa ma machiam eu cand ma duceam la scoala:))

Iar cand ma duceam afara sau la vreo ocazie.Ma dadeam tot cu fond d ten, rimel tus, putin fard si gloss.
Cred ca astea ar fi necesare unei fete:*
Si daca tu te simti mai bine cu machiaj nu vad de ce nu ar trebui sa o faci cu toate ca ai 13 ani:*

http://www.youtube.com/user/MichellePhan#p/u/122/fiyG0QECOto
http://www.youtube.com/user/MichellePhan#p/u/120/RCW8iFcbngA

sper sa te ajute:) te pup:*

6 răspunsuri:
| VacutzaRoscata a răspuns:

Cu machiaj sau fara tot urata esti smug
P.s : nu te machia esti prea urata

| n3bunatica a răspuns:

Nu ar trebui sa iti lipseasca nuantele naturale...dar si cele un pic mai indraznete.vara asta se poarta culorile mai puternice la machiaj si nu numai.dar trebuie sa iti stea si bine.cel mai bine ar fi sa cauti pe google sa vezi ce nuanta se potriveste mai bine ochiilor taihappy
n ceea ce priveste machiajul ochilor in functie de culoarea irisului, culoarea caprui nu te conditioneaza in nici un fel, spre deosebire de ochii verzi sau albastri, care sunt mai bine accentuati prin folosirea culorii complementare roz si respectiv portocaliu. Prin urmare, poti experimeta culori precum maro, roz, mov, albastru verde, auriu etc. Culorile artificiale precum albastru, verde si violet necesita o piele impecabila (fara cearcane). Daca cearcanele nu sunt bine acoperite, aceste culori vor accentua si mai mult acest defect. Pentru inceput, in cazul unui machiaj de zi, incepe cu doua culori din aceeasi gama (de exemplu, mov si lila). Aplica nuanta deschisa de lila pe toata pleoapa mobila, iar nuanta inchisa la baza ochilor, in coltul extern al ochilor, pentru a contura si a intensifica privirea. Amesteca si estompeaza foarte bine aceste doua culori. Ideal este sa nu se vada nici o limita clara intre nuantele de fard folosite.

In machiajul de zi nu sunt indicate tusul si conturul dermatograf. Daca totusi vrei sa folosesti un creion khol pe interior, foloseste unul maro. Este mult mai natural. Rimelul pentru alungire este mai discret decat rimelul pentru volum, care incarca foarte mult genele.

In ceea ce priveste asortarea machiajului la vestimentatie, acest principiu e valabil mai mult pentru culoarea rujului, care se alege in functie de culoarea bluzei sau a accesoriilor care vin in contact cu fata (cercei mari, esarfa, fular, palarie etc.) Daca porti o bluza rosie, ar fi bine ca si rujul sa fie tot rosu. Altfel, fata ta va parea stearsa in raport cu vestimentatia.

Machiajul de seara, spre deosebire de cel de zi, permite fanteziile si accentuarea. Machiajul de seara inseamna transformare. In primul rand, lumina artificiala este mult mai slaba, spre deosebire de lumina zilei, si necesita culori mai intense si trasaturi mai accentuate. In concluzie, seara totul e permis. Poti sa-ti conturezi ochii cu creionul dermatograf sau cu tusul de pleoape. Daca vrei un efect dramatic si sofisticat, estompeaza cu aplicatorul sau cu pensula de machiaj linia trasata cu dermatograf sau cu tus si vei obtine acel efect halou, smoked eyes. Poti folosi din plin fardurile inchise la culoare si chiar fardul negru. Singura problema in efectuarea unui astfel de machiaj este experienta. Aplicarea culorilor inchise este mult mai greu de controlat. Pentru a evita petele de culoare, aplica pensula sau aplicatorul de fard intotdeauna paralel si niciodata perpendicular pe pleoapa.

| pixie_5028 a răspuns:

Ar trebui sa-ti lipseasca trusa de machiaj dupa parerea mea big grin...

Dar daca tot o ai, un gloss si un rimel cred ca's de ajuns.

| RoooneyThePuf a răspuns:

Parca esti un urs panda...straight face

| Pufulete456 a răspuns (pentru VacutzaRoscata):

rolling on the floor)