| pufulete2021 a întrebat:

Bună,dacă îți rupi parul din cap fir cu fir și se face zone de chelie, cu ce sa te dai ca să-ți crească la loc?

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si de ce il rupi daca vrei sa iti creasca la loc?

| Drimmero a răspuns:

De ce ai face prostia asta? E foarte posibil sa nu mai creasca, formezi rani care se vor cicatriza si foliculii pot fi omorati, iar parul creste pe baza hormonala dictata de genetica fiecaruia, deci e irelevant cu ce te-ai da ca nu va functiona. Suferi cumva de tricotilomanie?

| pufulete2021 explică (pentru Drimmero):

Da

| Drimmero a răspuns (pentru pufulete2021):

Auch, cam nasol. La psihiatru ai incercat sa te duci? Ai incercat sa identifici cauza, adica esti stresata mereu, ai vreo depresie, vreo trauma care a declansat asta?

| pufulete2021 explică (pentru Drimmero):

Stresul

| Drimmero a răspuns (pentru pufulete2021):

Fugi la medic! Nu sta asa, ti-ai rupt o cantitate destul de mare de par?

| pufulete2021 explică (pentru Drimmero):

Ce sa folosesc să-mi crească la loc mai repede

| Drimmero a răspuns (pentru pufulete2021):

In primul rand lasa parul in pace! In al 2-lea rand scapa de stres, mananca echilibrat. Nu exista un tratament care sa faca parul sa creasca mai repede, el creste exact cat iti e scris in gena in ritmul sau, daca ti-ai smuls si ai deja rani s-ar putea sa ai alopecie cicatrizanta, adica foliculii sa fie distrusi si sa nu mai creasca deloc par, asta in cel mai rau caz, nu cred ca vrei sa fii cheala... tunde-te scurt cel mai bine ca sa incerce parul sa sr regenereze sanatos ca saracul l-ai traumatizat, dar inainte de toate o vizita la psihiatru nu strica

| pufulete2021 explică (pentru Drimmero):

Nam răni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e caz de psihiatrie, de retard mintal, sau chiar cea a răspuns un user mai sus.

| alexandradlr a răspuns:

Looolll de ce s aici rupi parul singur. Cred ca e extrem de dureros. Acum se afla pe piața multe produse gen repair sau save hair loss

| XXminecraftdistroierxx a răspuns:

Cu capul de pereti