| SandaAlesia a întrebat:

Cu ce te poți da pe cap pentru a face parul sa crească dacă ai chelie...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| girlwattitude a răspuns:

Buna.Solutii ar putea fi foarte multe,dar nu toate la indemana si exista unele ieftine si care au efect.O sa iti dau exemple concrete, incercate de mine (chiar daca nu am suferit vreodata de alopecie, ci am avut firul de par fragil, subtire si deteriorat). Uleiul de ricin nu este scump si se gaseste la orice plafar, iar daca crezi ca poti rezista 8-9 ore cu el infasurat intr-un prosop, atunci incearca sa masezi scalpul cu cateva picaturi din acest ulei, coborand pana inspre varfuri.Infasoara parul intr-un prosop de bumbac si stai peste noapte,urmand ca ziua de dupa,sa samponezi bine,iar la clatire,sa folosesti o infuzie de coada-calului,nici prea calda,dar nici prea rece si pe urma sa tamponezi incet parul,nu sa il agresezi,stergandu-l. Tot la partea cu uleiul de ricin,poti face aceasta operatiune si cu o jumatate de ora,inainte de a-ti spala parul,daca crezi ca nu poti suporta sa ramai cu masca aceasta peste noapte. Uleiul de ricin este bogat in acizi grasi,vitamine si ajuta la hidratarea si refacerea rapida a parului.E recunoscut pentru faptul ca indeseste firul de par (gene, sprancene s.a.), iar eu am incercat aceasta metoda, timp de cateva saptamani, urmand ca rezultatele sa fie notabile in circa 21-30 de zile de la prima aplicare.Insa,mai trebuie sa stii ca nu doar la exterior trebuie sa te ingrijesti, ci si la interior si daca iti place infuzia din ceai de coada-calului, incearca o cura de 21 de zile, in timp ce faci aceasta masca cu ulei de ricin (2-3 cani pe zi,eventual una dimineata,una seara,ori cate una inainte de fiecare masa) si nu o sa regreti. Evita alimentele procesate,tutunul,alcoolul si incearca variante mai usoare,atunci cand vine vorba de alimentatie,pentru ca trebuie sa te ingrijesti dinspre interior,spre exterior,pentru a vedea rezultate bune si de durata. Poti combina uleiul de ricin,cu cel de argan (e adevarat ca este mai scump,dar la fel de eficient),ori cu ulei de macadamia,jojoba,etc. Evita produsele de styling pe, perioada tratamentului, pentru ca daca le utilizezi in acelasi timp, efectele benefice ale acestuia, vor scadea considerabil.Eu am luat si medicamente pentru regerarea parului,unghiilor si al pielii, insa aceasta este o varianta mai costisitoare si nu functioneaza la oricine, asa ca informatiile oferite de mine, mai sus, sunt cele mai la indemana.La fel de bun este si uleiul de masline,otetul de mere (pentru clatirea de la final),albusul de ou (pentru ca contine acid folic si multe proteine, cele care intra in componenta firului de par). Poti prepara acasa un sampon natural, cu care sa samponezi o data la cel putin doua-trei zile parul (cu urzica, albus de ou, ulei de masline ). Sper ca ti-am fost de folos.Numai bine.

3 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Există un tratament revoluţionar, cel puţin mulţi sunt mulţumiţi, se numeşte "Ricapil Rapid" este o spumă care se aplică în zonele în care nu există par sau există păr rar şi costă 200 RON două flacoane. Se vor vedea roadele într-o lună, cam aşa.

| Adam_Adela_1974 a răspuns:

Crezi ca daca era ceva mai erau atatia cheliosi?

| Anonimuserr a răspuns (pentru Adam_Adela_1974):

Te-ai gândit că nu îi interesează să aibă păr odată ce s-au obişnuit aşa de zeci de ani sau de ani de zile? Calviţia nu este o boală care îţi afectează alte organse, nu are simptome.