| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Daca ma spal dupa fiecare masa pe dinti mi se albesc? Eu ma spal de 3 ori pe zi si as vrea sa stiu daca mi se vor mai albi. Daca ma spal si cu sare?
Nu vreau sa aud de paste care albesc dintii, deoarece am incercat si acum trebuie sa ma spal cu pasta pentru intarirea dintilor din cauza asta.
Multumesc!

13 răspunsuri:
| BubuLina999 a răspuns:

Bicarbonat de sodiu amestecat cu putina zeama de lamaie.

| mona a răspuns:

Chiar daca te speli dupa fiecare masa, nu te astepta la minuni, incearca sa te speli si cu bicarbonat de sodiu

| Bondarel99 a răspuns:

Stiu ca pare ciudat, dar e indicat sa-ti speli dintii inainte de a lua masa pentru ca alimentele si bauturile pe care le consumi tu actioneaza intr-un fel asupra dintilor si daca ii mai si periezi dupa aceea se distruge smaltul, iar dinti vor fi tot galbeni, dar si foarte sensibili.
Eu am incercat toate pastele de dinti pentru albirea dintilor si pot sa zic ca nu prea m-au ajutat.Bicarbonatul e o solutie de efect, dar nu trebuie folosit mai mult de 1 data pe saptamana si doar de cateva ori pentru ca strica dantura.
Ramai la 3 periaje pe zi si se vor deschide la culoare, dar nu iti face prea multe sperante.

| Oana92 a răspuns:

Incearca cu bicarbonat amestecat cu lamaie. Cica functioneaza...

| stlucian a răspuns:

Pasta presarata cu bicarbonat de sodiu(alimentar) dimineata si seara e suficient! E daca faci asta de 3 ori pe zi e laudabil si grabeste albirea si intareste si gingiile. Efectele se vad dupa o saptamana.
P.S. periajul sa fie corect adica de sus in jos si sa dureze minim 3 minute pentru toata cavitatea bucala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Da,este chiar recomandat să-ţi speli dinţişorii în fiecare după masă.
Poţi folosi şi sarea, ajută mult.
Te pup!

| NotToday a răspuns:

Bicarbonatul albeste dintii, dar ii slabeste. Eu am reusit sa-i albesc cu pasta de dinti naturala, de la Krauter!

| negat1ve a răspuns:

Incearca cu coaja de portocala! Inainte de a te spala pe dinti freaca-te pe dinti cu o bucatica de coaja ( cu partea alba a cojii ) nu exagera si nu fa nici miscari bruste sa iti ranesti gingiile. Rezultatele ar trebui sa se vada dupa minim o saptamana de utilizare. Sper sa functioneze, multa bafta!

| Popdianna a răspuns:

Eu am găsit aici https://albiredinti.cabanova.com

Sper sa te ajute

| Apheleia a răspuns:

Heeei! Nu prea stiu ce sa spun... daca ti se vor albi sau nu. Daca spui ca nu a functionat cu pasta penntru albire, atunci...Si eu cu sare, nu am incercat, desi am auzit ca ar avea efect. Oricum eu stiam ca bicarbonatul de sodiu albeste dintii.Deci,amesteci bicarbonatul cu suc de lamaie, pana se formeaza o pasta si te speli pe dinti cu ea, dupa care te speli cu pasta normala, si te clatesti.
Nu stiu cat de folos ti-am fost, dar sper sa reusesti cumva.:*

| ᶠᶸᶜᵏᵧₒᵤ a răspuns:

E indicat să te speli după fiecare masă, dar nu cred că ajută la albirea dinților. Încearcă cu sare. Nu îți recomand bicarbonatul pentru că distruge smalțul.

| WhovianAnnie a răspuns (pentru ᶠᶸᶜᵏᵧₒᵤ):

Stiu cu bicarbonaatul. De sare ma duc sa imi intreb dentista. Mersi.

| nooope a răspuns:

Am auzit ca patrunjelul are un efect de albire happy