| anonim_4396 a întrebat:

Dau funda si voturi! M-am inscris ca voluntar la o asociatie unde o sa merg de cate ori pe saptamana sa ii ajut pe copii de acolo(clasele I-IV) sa-si desfasoare diverse activitati: scenete, teme, desen, joaca, poezii etc. Maine ma duc pentru prima data. Intrebare e: cum as putea sa ma fac placuta de catre ei, avand in vedere ca eu am 16 ani? Vreau sa le castig increderea de prima data si sa fiu inconjurata de cat mai multi copii. Cum as putea sa le vorbesc?
Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| Konata a răspuns:

Pai, le castigi increderea comunicand mult cu ei si vorbind cu ei.Tu fiind mai mare le inveti lucruri noi,impusti niste subiecte ca ei sa fie atrasi de tine,ii explici cum percep ei lumea(papusi,barbie,masini, printese etc...).Nu vorbesti urat, nu ii sperii si sa nu refuzi nici o intrebarelove struckIn plus, fiind fata, dai un bun exemplu si baietilor.Trebuie sa glumesti si sa percepi lumea cum o percep ei, trebuie sa te pui in pielea lor. Sper ca ti-am fost de ajutor: baftaaaa:Xlove strucklove struck:X; x

| n1na a răspuns:

Sa lucrezi cu cei mici nu este asa usor.Trebuie sa incerci sa ii intelegi si sa nu ii faci sa se simta prost in cazul in care nu se pricep la anumite lucruri.Incearca sa fii cat mai naturala si sa ii faci si pe ei sa se simta in largul lor, stimuleaza-i si fate cat mai familiara chiar daca la inceput o sa ti se para greu.Nu incerca sa ii critici sau sa pari autoritara ci din conta trebuie sa apari cat mai cool.Cred ca atat timp cat tu o sa te simti bine in preajma lor si ei o vor face.Fii cat mai inventiva si incearca sa faci totul sa para un joc si sunt sigura ca si ei se vor distra.Inca ceva:surioara mea este in clasa a treia si mereu imi povesteste ca invatatoarea ei este "cea mai de gasca"deoarece chiar daca elevii fac greseli ea ii intelege si intotdeauna vine cu o solutie si astfel copiii nu stau mereu cu frica ca vor gresi.Iti doresc succes si incearca sa te pui in locul lor sa vezi ce le place si ce le capteaza atentia cel mai mult si in felul asta ii va fi mult mai usor.