| DotPunct a întrebat:

De cateva luni mi se rupsese jumatate dintr-un dinte(premolarul-cel de langa canin) si ieri mi s-a rupt si cealalta jumatate.Acum am observat ca e cariat pe dinauntru si caninul. Ce as putea face? Sa ma duc la dentist? Ce credeti ca o sa-mi faca? Iar cu maselele cariate ce sa fac?crying Daca o sa imi scoata ce a ramas din ele, o sa-mi faca injectie?straight face Doare?
P. S.: Am 16 ani!

8 răspunsuri:
| PinkPanther a răspuns:

Mergi la dentist, doar pentru o carie nu are ce sa te doara, o sa ti-o curete si o sa iti puna o plomba

| carminaburana43 a răspuns:

Uite in mod neaparat trebuie sa te duci la dentist.Am fost uimita cind am fost ultima oara caci nu m-a durut absolut deloc tratamentul si ce m-i s-a facut.Au trecut vremurile de acus 2o de ani cind era o teroare sa mergi la dentist. Tehnicile moderne au eliminat cele demodate si nu te mai doare aproape deloc.Intr-un singur loc te poate durea rau daca mergi la dentist:la buzunare caci costa.In rest e f ok!

| FallenRichard a răspuns:

Daca e cariat si pe dinauntru o sa fie nevoie de obturatie de canal, in jur de 80 lei,daca la acesta interventie nervul nu moare fiindca e inflamat vei face un tratament, stomatologul iti va pune ceva in masea si plomba provizorie, in jur de 100 de lei,dupa aceea mergi la o a treia interventie cand va pune plomba definitiva,cimentat, tot, cam 70si ceva de lei,scump stiu,dar merita,fara teama,no sa doara, posibil sat-i faca si-un detartraj, care e 7-8 lei pe un dinte,du-te si reparai fiindca va fi mult mai scump cand ajungi sa fie distrusi,parerea mea, fiindca am trecut prin asta, bafta si fugi la stomatolog_!

| Monobrow a răspuns:

Duteee big grin daca doare iti face anestezie si nu simti nimic! ^.^

| zăGhost a răspuns:

Nu ar trebui să-ţi laşi dinţii aşa. Du-te fără teamă la dentist. Chiar dacă vrea să-ţi facă, injecţia nu doare. E doar o mică înţepătură pe care o simţi pe moment şi care te scuteşte de o durere mai mare, pentru că îţi amorţeşte partea respectivă. Dacă îţi laşi dinţii aşa, pe viitor se vor distruge şi mai mult.

| xJuliusx a răspuns:

Astia care la 16 ani se tem de o injectie o sa fie generatia care o sa ne intretina? Vai de capul nostru. Pai generatia mea la 16 ani ne taiam cu cutitele. Care avea mai multe cicatrici era mai barbat. Astia se tem de o injectie. Ce te faci tinere daca pe parcursul vietii (fereasca dumnezeu) o sa trebuiasca sa-ti amputeze o mana sau sa-ti taie abdomenul, sa-ti spele intestinele si sa le introduca la loc? Da la dentist doare dar nu asa tare si o sa-mi dai dreptate.

Răspuns utilizator avertizat
| AlexTbK a răspuns:

Sall am 16 ani si eu am fost la dentist (nu din aceeasi cauza.//) pai in prima sedinta cred ca doar o sa vada care esti situatia. daca are nevoie o sa te trimita sa faci niste radiografii

-nu simti nimic la acestea...la a doua sedinta este posibil sa iti reconstruiasca dintele.si da o sa iti faca o injectie anestezie,, eu am fost de 10 ori la dentist cam 3-4 sedinte pe 1 dinte
/masea si nu, nu o sa te doara ...foarte.foarte putin la 16 ani o sa treci usor peste aceea intepatura. si in plus de asta o sa iti amorteasca acolo cu o crema ceva,,

dupa care nu mai simti nimic si ii lasi sa isi faca treaba, Cel mai important lucru e sa nu iti fie frica sad eu prima data era sa lesin Doamne...)) Bafta.nu ai de ce sa iti frica gen,, Ce o sa-mi faca""...(funda :X)?