| Cristinuș24 a întrebat:

De cateva zile am inceput sa port ochelari. Am inteles ca o sa am ameteli si o sa ma doara ochii. E adevărat? Este normal sa vad marginile ochelarului?

Răspuns Câştigător
| Afurisenia a răspuns:

Acum, citindu-ți întrebarea, realizez că nici mie nu mi se văd sprâncenele în totalitate. Hmm... De obicei sunt destul de creativă, dar zău că acum nu știu ce să-ți zic. Faza e că pe mine nu m-a afectat asta. Nici n-a observat.

Există ochelari care se sprijină pe o jumătate de ramă. Le lipsesc partea de sus (sau cea de jos), sunt un model din ăsta mai rar. Faza e că mie chiar mi se pare că se văd oarecum dubios. Nu ți-i recomand.

Singurul lucru pe care poți să-l faci acum e să te obișnuiești cu noul tu. La început și eu m-am simțit ciudat. Nu din cauza faptului că nu mi se vedeau spâncenele (ți-am spus, abia acum realizez asta). Era ceva nou, parcă nu mai eram eu cea din oglindă. Dar mi-a trecut destul de repede, când am început să mă obișnuiesc. O să sune foarte ciudat, dar cred că m-am atașat oarecum de ochelarii mei. Pentru că deja știu cum sunt și accept cum sunt.

A, și să-ți ma spun ceva: depinde de unde privești. Tu când te uiți în oglindă te vezi din față. Încearcă să te mai vezi și din alte unghiuri, fă-ți niște poze. Din profil se vede altfel. Oricum aspectul tău facial nu e cu mult înbunătățit. Nu cred că cineva își va da seama de faza cu sprâncenele. Cele mai frecvente comentarii sunt cele de genul: „De când porți ochelari?", „Sunt de jucări, nu?", „Pari mai deștept cu ei" etc.

Bine, mie mi s-au pus și întrebări prostănace precum clasica „Tu te speli pe ochi cu ei pe nas?"

Da. Cam asta e tot. Nu știu ce să-ți scriu ca să te liniștesc puțin. Sper să fi funcționat ceva de aici.

11 răspunsuri:
| MmoooTtttt a răspuns:

(Nu stiu ce varsta ai/aveti asa ca o sa vorbesc ca si cum ati fi de varsta mea happy )Salut, cam de un an am inceput sa port si eu ochelarii, am 14 ani si am ochelari deoarece nu mai vede-am prea bine la departare si doctoru(sau cum se numeste ala care iti da ochelarii) mi-a spus sa-i port mereu la scaoala/calculator/chestii de astea. Iti recomand sa-i poti mereu cand ti-a zis doctoru, pentru ca o sa scapi mai repede de ei adica peste cativa anii, daca ii poti cat mai des, o sa-ti treaca repede(depinde cat iti ai sau ce probleme ai ).
Daca esti la scoala/liceu sa nu iti fie frica sau rusica ca o sa rada colegii de tine, pentru ca prima reactie a lor cand m-au vazut, era (woow, de cand porti ochelari), uni au vazut peste cateva ore-zile.Si gandeste-te ca mul mai multi copii/elevi au nevoie de ochelari, dar n-au vizitat doctoru inca happy
La iceput da, iti vin ameteli si posibil sa te doara ochii dar cu timpul, o sa te obisnuiesti si o sa dispara acestea)
Si da, este bine sa vezi marginile de la ochelari happy
Ultimele sfaturi : Sa fii sigur ca iti sunt buni ochelarii, adica marimea si sa nu pice de pe nas happy si sa-i stergi cu carpita aia mereu inainte sa-i folosesti, daca ii tii mai mult "pe nas", sa pe parcurs.
Noroc si sanitate!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta cu amețelile a fost adevărată în cazul meu. Ai grijă să nu faci mișcări bruște pentru început, că s-ar putea să te ia dureri de cap.

Nu pot să spun că e normal să vezi marginile ochelarilor, dar să nu crezi că ar fi anormal. Nu-ți face rău. Vezi tu, pentru noi e importantă și estetica. Dacă nu-ți stă bine cu acei ochelari cu lentile mai mari, mai alungite în sus, optezi pentru alții. În general, ochelarii mai dreptunghiulari se țin mai pe mijlocul nasului, cât să-ți arunci privirea peste ei, să vezi la îndepărtare. Dar dacă ești miop, nu trebuie. Tu fix pentru obiectele îndepărtate folosești lentilele.

Și eu îmi văd ramele ochelarilor. Crede-mă, după un timp vor fi însesizabile, le vei vedea doar dacă îți pui problema să le vezi. Creierul le face pe toate aici.

| Cristinuș24 explică (pentru MmoooTtttt):

Mersi de sfaturi, am 15 ani si am miopie ( OS: -0.75 OD: -0.25) persoanele care au miopie poarta toata viata ochelari...asa mi s-a spus si din an in an iti cresc dioptriile=(

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Da, este normal sa vezi marginile ochelarilor.
Ametelile nu se intampla tuturor. Poti sa ai, poti sa n-ai. Eu n-am avut.

| MmoooTtttt a răspuns (pentru Cristinuș24):

De fapt si eu am tot miopie si parca tot -0.75 si -0.25 dar daca porti ochelarii cand trebuie, si des, poti scapa de miopie, pentru ca asta este o varsta mica si se poate corecta, peste cativa ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Cristinuș24):

Există și cazuri vindecabile. Depinde acum cât de miop ești. Mie cu –1.25 pe un ochi și –1.50 pe celălat, mi-au spus că mai există șanse de vindecare, dacă îi port și dacă consum alimente bogate în vitamina A. La început aveam aceeași măsură pe ambii ochi, la al doilea control mi-a crescut cu –0.25. Și așa am ajuns la măsurile din prezent. Țin să menționez că mi-am pus ochelari la 11 ani și ceva, iar acum am 14. Nu mi-au mai crescut și nici nu m-am topit eu cu morcovii. Dar îi țin non-stop, nu doar la calculator. Mi se par chiar un accesoriu drăguț.

La miopia pe care o ai, îți va trece, nu te speria. De la minus vei ajunge la plus. Nu știu în cât timp.

O profesoară mi-a zis că în general după 18 ani încep să scadă. Nu știu cât e de adevărat, dar știu la ce doctor merge. Pare de încredere, eu mă simt bine.

| Afurisenia a răspuns:

Normal, daca sunt facuti corect, nu trebuie sa ai ameteli. Asta e un mit al opticienilor incompetenti.
Si nu mai spune "ochelar" ci "ochelari" pentru ca un ochelar este vanataia din jurul unui ochi aparuta in urma unei lovituri. Nu cred ca vrei sa vezi asta pe fata ta.

| Cristinuș24 explică (pentru anonim_4396):

Singurul lucru care ma enervează la ochelari este ca nu mi se vad sprancenele(doar jum din ele) si am incercat multe perechi si nu am gasit unii in care sa mi se vada toata spranceana. daca ii las mai jos pe nas nu arata ok. pot sa fac ceva in legatura cu asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Afurisenia):

Mulțumesc pentru fundă. Asta înseamnă că te simți mai comod acum?

| Cristinuș24 explică (pentru anonim_4396):

Daa mersi mult pentru sfaturi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Cristinuș24):

Atunci, păi... Cu plăcere! laughing