| gritt a întrebat:

Am inceput sa port ochelari permanenti si am vazut ca atunci cand ii dau jos ochii mei par foarte sensibili si tulburi. E normal sa fie asa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce inseamna "ocheari permanenti" la tine?
Ochelari cu plus sau minus, de citit sau departare, ori bifocali?

| gritt explică (pentru Violleta2022):

Ochelari pe care ii port de dimineata pana seara. Sunt pentru departare.

| Violleta2022 a răspuns (pentru gritt):

La citit ce folosesti? sau ii tii tot pe acestia pe ochi, cand citesti?

| Miuletz a răspuns:

Port ochelari de vreo 8 ani si as zice ca e normal intr-o anumita masura. Pana la urma cand ii dai jos, cum a zis si Hela, iti fortezi ochii sa vezi. Ochii sunt mai tulburi din moment ce s-au obisnuit sa vada clar prin ochelari. E un sentiment foarte nasol (eu am in jur de -3.25) cand te obisnuiesti cu ei si te uiti prin jur fara ochelari. Daca te dor ochii dupa ce ii dai jos si esti foarte sensibil nu cred ca e ok, dar daca e doar putin e normal.

| gritt explică (pentru Miuletz):

Tie ti-au mai crescut dioptriile in toti anii astia?

| Hela a răspuns:

Cand dai jos ochelarii, iti fortezi ochii... eu cred ca e normal sa fie mai sensibili.