| MariaGeanina321 a întrebat:

De ceva timp sunt pasionată de unghiutele cu gel. Vreau sa va intreb si eu dupa o luna dupa ce ti ai pus tipsul apoi te duci la întreținere cum se procedează? Si ce perioada poți ti e acel tipa la intretinere.Multumesc!

1 răspuns:
| Anapanda a răspuns:

Perioada optima pentru a merge la intretinere difera de la o persoana la alta, in functie de viteza de crestere a unghiei. De asemenea, calitatea gelului poate influenta durata in timp dintre intretineri. Astfel, un gel de proasta calitate se va desprinde de unghie in zona cuticulei, ceea ce face aplicatia inestetica si deci va trebui sa mergeti la intretinere mai des, adica la doua saptamani, pe cand cu un gel UV de buna calitate se face intretinerea la trei saptamani. Exista si alti termeni care se folosesc pentru intretinere cu gel, ca de exemplu "refill" sau "umplere". Pasi de urmat pentru intretinerea cu gel: 1.Dezinfectarea suprafetei de lucru si a mainilor (clientei si ale tehnicianului)
2.Se curata unghia naturala cu dizolvant fara acetona.
3. Fasonarea unghiilor pe forma dorita cu ajutorul unei pile de grit 100
4. Impingerea cuticulei si curatarea eponichiului cu ajutorul unei freze de cuticule
5. Indepartarea luciului stratului de gel UV existent cu ajutor frezei de finisat si indepartarea tuturor portiunilor de gel decolate (care nu adera pe unghia naturala)
6. Se degreseaza unghia naturala cu solutie speciala de curatare a suprafetei unghiei
7. Aplicarea agentului de aderenta si polimerizarea lui la UV in functie de indicatiile producatorului
8. Aplicarea gelului pe toata lungimea unghiei, intr-un strat daca se foloseste un gel vascos si in doua straturi daca se foloseste un gel mai fluid
9. Polimerizarea materialului in funtie de timpul recomandat de producator si verificarea ulterioara a tuturor unghiilor pentru a observa daca este nevoie sa se faca eventuale completari de gel
10.Degresarea dispersiei lipicioase rezultate in urma polimerizarii cu ajutorul unei dischete imbibate in degresant de gel UV
11. Finisarea unghiilor cu ajutorul frezei sau a pilelor presupune aducerea unghiilor la forma lor finala prin introducere in ax (indreptarea varfului si lateralelor) si prelucrarea volumului unghiei
12. Indepartarea prafului de pe unghii cu ajutorul unei periute, cu atentie pe marginile laterale
13. Aplicarea gelului de sigilare sau luciu intr-un strat subtire, fara atingerea cuticulei si polimerizarea acestuia la lampa UV in functie de indicatiile producatorului
14.Tratarea cuticulelor agresate cu ulei de cuticule, care se maseaza usor cu miscari circulare.