| Anaiseudiwbs8ensu a întrebat:

Bună, deci nu înteleg, am impresia ca sunt o ciudată. Adica am coșuri pe față, pe mâini pe tot corupul efectiv. Am puncte negre, am de toate, efectiv nu înteleg. Cu cosurile astea de pe corp știe cineva din ce cauza este? Pubertatea sau ce?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Spala-te ZILNIC cu apa calda si sapun si nu vei mai avea mizerie, care ti se depune in porii pielii si-i astupa formand punctele negre si cosurile.
Cumpara un burete LUFA si freaca-te cu el pe corp cand faci zilnic dus, dar cu multa apa si sapun, ca sa cureti bine.
Pubertatea nu are nimic de a a face cu o piele nespalata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pubertatea și alimentația.

| SharpEagle a răspuns:

Da, sunt de la pubertate, de la anumite "furtuni" hormonale. Si nu, nu te spala intr-o nebunie! E o greseala, distrugi toata flora bacteriana "buna" de pe piele, iti vei face pielea uscata, greu hidratata si vulnerabila la alte si alte bacterii si fungii.
Te speli dimineata si seara, cand ajungi acasa. Sau ori de cate ori ai de-a face cu praf, muncesti si transpiri samd. Nu de 7 ori pe zi!
Nu te freca cu chestii abrazive, asta e o alta crasa imbecilitate! Vei desprinde fortat cosurile si vei putea chiar ramane cu urme punctiforme. Metoda corecta pentru cosuri este sa le inmoi, sa stai in apa calda, astfel incat porii sa se deschida singuri. Apoi spalare normala cu sapun.
Si foloseste creme antibacteriene, mergi la farmacie si intreaba. Le aplici doar pe cosurile care sunt mai incapatanate, mai mari, mai urate.
Si rabdare, or sa se potoleasca spre majorat.

| Bariel a răspuns:

In mare parte alimentatia, ai si matreata? Incearca sa consumi cat mai putini carbohidrati si ai sa vezi o imbunatatire considerabila a tenului