| Rockzstar a întrebat:

Bună dragutilor, folosesc de ceva timp machiaj (anticearcan și blush) daca va interesează și au început sa îmi apară mai multe coșuri și pete roșii pe față, cum pot sa scap de ele? Si plus de asta am foarte multe puncte negre pe nas, cum pot sa scap de cosurile de pe față și punctele negre de pe nas?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu ai 12 anisori si folosesti machiaje?

Tu mama nu ai sa te supravegheze si sa te educe sa NU folosesti produse pentru femeie adulte, la anisorii astia?

Pune mana si slabeste fetita, ca aia ar trebii sa fie prioritatea ta, cand ai 85kg la 12 anisori, ca asta nu-i de gluma cu sanatatea si obezitatea.

https://www.tpu.ro/utilizator/abcjpc/intrebari/

| dullcat a răspuns:

Buna.Mergi la medicul dermatolog pentru un tratament si foloseste produse care nu au ingrediente nocive pentru sanatate.Iti recomand aplicatia Inci Beauty pentru telefon. Scanezi codul de bare al produsului si primesti o nota (20 e cea mai buna, iar pe masura ce scade inseamna ca produsul are tot mai multe ingrediente controversate sau toxice).Eu caut sa nu folosesc decat produse cu minim nota 16 si am observat o imbunatatire in ce priveste cosurile.Multe ingrediente au efect secundar de pertubator endocrin, ceea ce inseamna ca iti va afecta hormonii, lucru care se va vedea in primul rand pe piele.

| sammie a răspuns:

Nu te mai machia pentru o perioadă lungă de timp.
În perioada aia încearcă să:
- mergi la doctor să-i spui dacă poate să-ți recomande ceva pentru coșuri și pentru puncte
- Spală-te dese ori pe față ( o să te ajute să scapi mai repede
de ele, nu te spăla cu săpun )
- încearcă să-ți hidratezi fața cu tot felul de lucruri ( dar nu cu măști )
Din cauza măștilor de față s-ar putea să ai pete roșii ( în caz că folosești ) plus că ele îți deshidratează fața, nu ți-o hidratează.
Sper că te-am ajutat! happy

| Sekim a răspuns:

Ai putea începe prin a renunța la machiaje in primul rand. Nu am fost niciodată un susținător al acestor "chestii"; acum trebuie sa tratezi simptomele, dar ai putea mai ușor să tratezi cauza. Daca vrei sa scapi de puncte negre și acnee folosește acid salicilic ( 2% ) și un gel de curățare.

| VelicanEmilia a răspuns:

Renunta la ele pentru un timp, macar pana iti dispar acele coșuri, pete rosii si puncte negre. Mergi la un dermatolog, el va depista cauza lor. Eu spre exemplu m-am umplut de coșuri din cauza unui fond de ten care m-a costat foarte mult, care avea o mulțime de recenzii pro, care era pentru toate tipurile de ten, testat dermatologic si chestii, dar care nu era compatibil cu tenul meu. Nu incerca sa storci coșurile deoarece se vor înmulți. Incearca sa-ti ții tenul cat mai curat posibil. Foloseste apa micelara dimineața si seara, in caz de zonele sunt inflamate poti folosi ca tratament cuburile de gheata. Pui un cub intr-un prosopel si dai pe zonele afectate. E un tratament foarte bun, l-am incercat de multe ori cand aveam un ten obosit si deshidratat si a dat roade. Reduce inflamatia, ajuta la deschiderea porilor, curața, hidratează si dă glow tenului. De asemenea infuziile de musețel sunt nemaipomenite pentru ten.