| Annayyss a întrebat:

Buna, sunt fata am 16 ani, si de cand ma stiu am avut problema cu cosurile pe fata… am impresia ca nu o sa-mi vad niciodata fata curata fara cosuri sau puncte negre, numai scap de cosuri, nu am acnee de aia groaznica doar ca, imi ies mereu cosuri, cand imi dispare unul apare altul, stie cineva de ce am cosurile astea si nu scap odata de ele? Chestia este ca mananc sa spun cat de cat sanatos, mananc mancare gatita, mai mananc legume fructe dar. faza este ca eu beau foarte mult suc. cola sau pepsi. aproape in fiecare zi, si mananc si ceva dulce zilnic, o fii si din cauza la zahar? Am fost si la dermatolog cand aveam 14 ani si s-a uitat femeia aia 2 secunde la fata mea si mi-a zis sa ma clatesc in fiecare dimineata cu ceva pe fata si dupa sa ma dau cu o crema anume, am facut fix asa cum a spus doar ca dupa o saptamana faceam rutina asta dimineata inainte de scoala, si eu trebuia sa mi las crema pe fata nu sa ma clatesc dupa, cand ajungeam la scoala incepea sa ma arda fata, efectiv mi se uscase fata de vai de capul meu, mi se facuse ranii de la crema aia, era exact ca si cand m-a ars soarele in fata, am continuat tratamentul prescris ca sa nu zic ca nu ma tin, dar dupa ce am terminat crema aia nu am mai luat alta. Acum folosesc doar CeraVe pentru hidratare. Tot am cosuri, stie cineva ce sa fac? Dau funda

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cauta printre raspunsurile mele "drojdie proaspat", am scris de zeci de ori cum se foloseste!

| Violleta2022 a răspuns:

"...faza este ca eu beau foarte mult suc. cola sau pepsi. aproape in fiecare zi, si mananc si ceva dulce zilnic, o fii si din cauza la zahar?"

In cazul asta nu te mai mira de ce ai fata atat d eincarcata si cu bube.
Elimina tot ce ai mentionat mai sus si fata ta isi va imbunatatii aspectul!

| NLS a răspuns:

Elimina de tot sau cat de mult poti zaharul pentru 3-4 saptamani (adica adio Cola si dulciuri).
Deasemenea, evita excesul de grasimi.

Ai grija la igiena fetei, schimba des prosopul pentru fata, si daca poti, foloseste un sapun cu sulf.

https://www.springfarma.com/......-100g.html

In mod normal, e varsta, si ar trebui sa se regleze dupa ce treci de 19-20 ani.
Sau daca ti se prescriu anumite anticonceptionale.
Insa daca nici dupa 20 nu scapi de ele, recomand sa cauti un dermatolog cu experienta si sa ceri sa faci o antibiograma.

| Dragobeta a răspuns:

Datul cu creme, e ca sa traiasca dermatologii si farmacistii. Nu ca sa te ajute pe tine.
Nu scapi decat cu regim alimentar si igiena severa.
Adica te speli seara si dimineata cu apa calda si sapun. Ai ten gras, nu iti va crapa pielea cum spun domnisoricile cu ten uscat.
Chiar daca mananci mancare gatita acasa, elimina grasimile, dulciurile, carbogazoasele. Nici pastele fainoase nu fac mult bine dar din cand in cand poti sa mananci.
Daca simti nevoia de dulce, mananca o lingurita de miere de albine.

| aadrian1999 a răspuns:

Este des întâlnită, coșurile pe față nu exista niciun tratament de tratat coșurile, astea sunt pănă la o anumită vărstă, va trece ele, tu nu trebuie să te îngrijoreze faptul că nu poți scăpa de coșuri, și nu stoarce coșurile des, vei rămâne cu semn peste cați va ani când se va vindeca