| MariaAna1996JqYv a întrebat:

.deci sunt din Buzau si as vrea sa-mi fac pierce in limba..singura nu mi-as face in nici un caz, si nici sa las pe cineva care se pricepe..Deci vreau sa-mi fac la Antonia Gold,dar intrebarea mea este care ar fi pretul. Ma puteti ajuta, sa-mi spuneti cat ar costa? :/

8 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Desi raul e facut, poate iti da Dumnezeu gandul cel bun si renunti la el. De unde stie prietenul tau ce sa evite cand taie, tu stii ce complexa e limba? Eu am cateva cicatrice adanci, nici una macar nu e ca si cum ar fi tesut normal. Nici una nu s-a vindecat complet, chiar acum cand scriu ma dor cicatricile din palma stanga. Poti ramane cu defecte de vorbire, muschii si nervii din limba pot fi sectionati, poti face infectii grave chiar la multi ani dupa trauma. Pacat.

| Just0a0dream a răspuns:

Buna!
Eu am 2 pierce-uri:unul in nas, iar celalalt in buric.Cel din nas o prietena mi l-a facut, iar cel din buric la salon. Pierce-ul in buric m-a costat 50 de lei.Am prietene care isi facusera in in limba, dar si in alte zone si dadeau in jur de 80-90 de lei.Nu cred ca depaseste 100 de lei,oricum,deja si aceasta suma mi se pare absurda pentru o gauralaughing. Poti sa te duci personal sa intrebi daca poti veni in ziua in care vrei(maine, poimaine), daca are fata/baiatul care se ocupa timp de tine si il/o poti intreba orice neintelegere ai inainte de ate programa, inclusiv pretul, asa se procedeaza la orice salon.Eu am fost, am intrebat daca se fac pierce-inguri, cat costa si daca pot veni maine.Mai mult de atat nu am ce detalii sa iti dau, iti va spune personalul de la salon tot ceea ce trebuie sa stii si sa faci dupa ce iti pui cercelul.

| MariaAna1996JqYv explică (pentru Just0a0dream):

Ms mult.mi-a facut pana la urma un preieten.Da faza e acuma ca nu poot sa mananc nimiiiccrying ce ma fac?

| Just0a0dream a răspuns (pentru MariaAna1996JqYv):

E normal.Nu te panica si nu il scoate.O saptamana cam asta vei pati.Imi pare, trebuia sa te informezi inainte..Cam o saptamana vei avea limba umflata si nu prea poti,si nici nu e recomandat sa mananci mancaruri solide, si nici sa bei lapte, doar supe, ciorbe si ceaiuri. Tine cuburi de gheata, iar daca esti fumatoare fumeaza mai putin.Vezi la farmacie daca Iti poate da un antibiotic ceva sau o solutie dezinfectanta ca sa previi infectiile.

| MariaAna1996JqYv explică (pentru Just0a0dream):

Multumeesc.dar daca am pierce-ul cu tija prea scurta, si ma cam strange, acum ce fac? Btw, este a treia zi.

| Just0a0dream a răspuns (pentru MariaAna1996JqYv):

Ar fi indicat unul cu tija medie, lunga.Nu e bine sa fortezi, mai ales acum la inceput.Inlocuieste-ti pierce-ul, si tine in gura ceai de galbenele.

| MariaAna1996JqYv explică (pentru Just0a0dream):

Pai da dar am incercat sa-l scot si mi-a dat sangele si ma durea ingrozitor, l-am lasat acolo..In cat timp as putea sa-l inlocuiesc?

| Just0a0dream a răspuns (pentru MariaAna1996JqYv):

In mod normal, ar trebui sa astepti minim 14 zile, dar poat fi si o perioada mai lunga, daca se vindeca mai greu.Asteapta pana cand se dezumfla si nu te mai doare. Daca il scoti acum risti sa te infectezi, indiferent ca vrei sa renunti sau sa il schimbi.Nu am precizat ce e drept, sa il inlocuiesti doar dupa perioada de vindecare. Minim 14 zile de la ziua in care l-ai pus, dar daca tu consideri ca trebuie sa il mai lasi, mai lasa-l si dupa aceea, poate nu mai reusesti dupa sa bagi altul.