| fefe_3040 a întrebat:

eu am 12 ani si folosesc creme pentru fata, urmatoarele :
-crema hidratanta;
-o crema pentru soare in zilele cu soare;
- demachiant;
-o lotiune tonica.
O data pe saptamana imi fac si o masca naturala :
-tarate de grau cu ceai de musetel;
-albus de ou;
-miere cu zahar;
Dar niciodata nu folosesc masti din comert sau creme destinate femeilor mature.
Ma machez in fiecare zi.
Dar vreau sa va mai zic ca am si probleme cu acneile (cosurile).
Va rog sa imi spuneti daca este bine ce folosesc si un tratement pentru acnei si daca este bina sa ma duc la cosmetica sa imi scoata cosurile si cat costa daca stiti. Va multumesc. Pa-pa

Răspuns Câştigător
| JeSa a răspuns:

Scuza-ma ca iti zic urmatoarele, la prima cand am citit avand in vedere ce varsta ai(12 - foarte, da foarte tanara - inca copila) m-am speriat :O referitor la cate produse iti aplici pe fata, care ar trebui sa fie spalata doar cu apa si sapun "protex" - care e impotriva la acnee; eu zic ca la o sora - arunca cremele si date pe cale naturala, si anume : musetel, ce calmeaza cicatriciile de la cosuri si le usuca sau lamaia ce curata mai altceva tenul decat orice si totodata si dezinfecteaza; scumpa fetita, uite daca doresti musai un produs cosmetic, dar de la farmacia naturista - iti recomand sa te uiti aici si daca se poate, cere si sfatul mamei tale, http://life.hotnews.ro/......-curat.htm
sau http://www.terapii-naturiste.com/calivita/afectiuni-tratamente/acnee.htm
http://www.terapeut.ro/commerce/tratament-naturist-acnee-p-1681.html
Iti zic eu ca dupa, iti va fi mult mai bine, si vei arata mult mai limpede la ten( fața) daca folosesti doar apa cu musetel, plus sapunul("protex", daca se poate),, deoarece fata trebuie sa respire(fara multe tratamente), incarcata de creme, ea va avea prilejul la aparitia acneei(ceia ce nu doresti).
Multumesc pentru intelegere!
Sarbatori Fericite!

6 răspunsuri:
| Marii a răspuns:

Se numeste acnee, nu acnei, la 12 ani nu inteleg de ce te machiezi. o sa-ti strici tenul asa cum multe fete si l-au stricat. O prietena de-a mea a inceput, la fel, sa se machieze de foarte devreme si acum face tratamente, ia pastile. pentru ca i s-a ingrasat tenul si i-au aparut multe cosuri.
Tu cel mai bine du-te la un dermatolog sa-ti prescrie niste creme bune pentru tipul tau de ten. Daca mergi la cosmetica, va trebuii sa repeti sedintele. happy

| caramelitamia a răspuns:

''o crema pentru zilele cu soare''? deci care contine spf mai ridicat. mai bine folosesti o crema normala, care contine spf 15-20. deoarece ultraviloetele patrund si prin nori, nu'i neaparat sa fie vreama insorita

| albastrel a răspuns:

Nu crezi ca folosesti prea multe pentru tenul tau avand in vedere ca ai doar 12 ani? eu folosesc doar crema Nivea iar machiaj o data la 2-3 zile si am 20 de aniwinking. aaa si apropo nu am cosuri si nu am avut niciodata. mai bine las-o mai moale cu prostiile pe care le aplici tenului si vei vedea ca vei scapa si de cosuriwinking. bafta

| dya_4589 a răspuns:

Ai 12 ani, folosesti cam multe, de-aia probabil ai cosuri (apropo nu se spune "acnei", acneea e numele unei boli de piele caracterizata prin aparitia cosurilor, dar cosul nu se numeste "acneu").
La cosmetica ma fost si eu, insa ma renuntat, nu a avut rezultatele asteptate, acum folosesc sapun cu sulf, crema sebo-reglatoare de la gerovital plant si corector de la aceiasi firma (in niciun caz nu folosi fond de ten!) si de 2 ori pe saptamana imi fac masca cu argila.

| Mamamare a răspuns:

Tu la 12 ani folosesti creme?
Poi daca tu de acum te dai cu crema, la varsta de 32 de ani ce o sa faci? O sa te dai cu o tona de crema?raised eyebrows
Mai bine nu folosesti nimic.Iti strici tenul doar mai ales ca ai 12 ani! Cunosc fete acre la varsta de 16-17 ani nu se dau cu nimic si au un ten super frumos, si stiu o fata care se da cu fond de ten, cu multe feluri de creme si are un ten de rahatoh go on...Scz de expresie dear asa este.straight face
Bye

| fefe_3040 explică:

Nu ma machez chiar in fiecare zii 2-3 ori pe saptamana si foarte putin...nu stiu dc am scris asta.