| viki16 a întrebat:

Este Ok Cum Ma Demachiez

1.Lapte demachiant

2. Exfoliant

3.Lotiune Tonica

4.Crema Hidratanta

Apropo Dupa Ce Aplicam Lotiunea tonica trebuie sa ne spalam si apoi sa folosim crema hidratanta dau funda!

Răspuns Câştigător
| Afdsa a răspuns:

Eu asa fac : Imi pun lapte demachiant in palma si masez fata cu degetele ca sa se "topeasca" sa zic asa, tot machiajul fetei cat si cel al ochilor. Ma spal cu gel de curatare si cu apa calduta, si dupa mai dau o tura cu laptele demachiant si folosesc de data asta cu buretel de genul asta : https://www.google.ro/......ps?/search sa elimin orice rezid ramas de machiaj de pe fata. Ma spal din nou cu apa calduta si cu gel de curatare dupa care imi masez fata cu un exfoliant (cam 3 minute), ma spal din nou. Tamponez fata cu un prosop curat si uscat, iar pe tenul uscat aplic pe o discheta lotiune tonica si sterg fata usor, si asta ajuta sa ia ce a mai ramas din machiaj si nu a putut indeparta demachiantul. Astept sa se usuce singur pe fata (cam 10 minute) dupa care aplic o crema hidratanta. Sper ca te-am ajutat!
Ai grija :D

5 răspunsuri:
| AikkoxD a răspuns:

Nu te speli după loţiune tonică. Laşi să se usuce, aştepţi vreo 5-10 min să-şi facă puţin efectul şi aplici crema.

| BiuL a răspuns:

Exfoliantul se foloseste de 1-2 ori pe saptamana, nu in fiecare zi.

| Afdsa a răspuns (pentru BiuL):

Nu-i adevarat happy exista si tipul de exfoliant mai gentil cu pielea care poate fi folosit zi de zi. Exfoliantul mai dur trebuie folosit de 1-2 / saptamana, cum ai zis tu.

| morningstar a răspuns:

Eu inversez 2 cu 3, dar e ok si cum faci tu. Iti mai poti face si o masca inainte sa te hidratezi, dupa ce iti dau cu exfoliant.
Dupa lotiunea tonica nu trebuie sa te speli, nu e necesar, dar trebuie sa te speli dupa ce iti masezi fata cu exfoliant.

| alinaiuliana89 a răspuns:

Salut, exfoliantul iti recomand sa il folosesti maxim de 2 ori pe saptamana, zilnic trebuie sa te demachiezi primul lucru apoi sa aplici tonic pe piele lasi vreo 2 min apoi aplici crema de fata. miscarile sa fie nu de sus in jos sau circulare pentru ca pielea are tendinta dupa ani sa se lase in jos asa ca sa ai o piele ferma si ridicata si peste ani iti recomand sa faci miscari de jos de la gat in sus, e cam greu sa te faci singura dar merita, eu fac un curs de cosmetica profesional si asa se aplica cremele corect, tonicul si chiar si demachiantul. Sper sa te ajute... succes!