| BlackMusic a întrebat:

Eu am o mare problema si am nevoie de ajutor. Imi spuneti va rog cum pot de scap de acnee? Am incercat cu apa oxigenata dar nu am facut decat sa inrautatesc situatia. Stiti voi un remediu care sa mearga?

Răspuns Câştigător
| lindemona a răspuns:

Pff, sunt atat de multe de spus. Le sintezizez:
1. Curata tenul: spalat cu apa nu inseamna ten curat. Foloseste un gel de curatare potrivit tenului gras sau acneic. Apoi sterge tenul cu apa tonica (toner)
2. Aplica o crema potrivita tipului tau de ten.
3. Foloseste masti pentru ten acneic. Aici ti-as recomanda sa incerci masti cu argila. Tocmai am vorbit despre ea aici: http://lindemona.ro/......by-farmec/ Gasesti si tratamentul pentru acnee
4.Sterge mereu tenul cu un prosop curat (eu ti-as recomanda servetele cosmetice, un prosop nu prea poti schimba la fiecare utilizare)
5. Nu consuma multe grasimi (da, au tendinta de a ingrasa tenul)
6. Evita sa pui mainile pe fata
7. Daca te machiezi, sub fond de ten foloseste o crema normala sau un primer (baza de machiaj)
8. Nu folosi produse intens hidratante, acestea inrautatesc problemele, deoarece provoaca aparitia sebumului (ingrasa tenul)
9. NU stoarce cosurile. Poti folosi o ustensila speciala pentru asta, se gasesc la 7-10 lei in farmacii. Inainte de asta spala tenul cu apa calda, aceasta provoaca deschiderea poriilor.

Cam atat pe scurt (nu chiar, dar mai scurt nu puteam). Sper sa te ajute aceste sfaturi.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima dată când aud să se folosească apă oxigenată la acnee...

Spală-te pe față cât mai des cu săpun potrivit și încearcă cremă de gălbenele, mască cu argilă și castraveți, ceai de mușețel.