| Miller_Mike_1996 a întrebat:

Am un Hard Disk extern de 500gb de la Lacie, doar ca mai nou, de la o problema de USB (pe care l-am schimbat si incercat cu alte 2) nu mai citeste fisierele de pe el si face calculatorul sa mearga foarte greu.
Daca a fost cineva in situatia mea, va rog spuneti-mi ce-am de facut ca sa scap de aceasta problema majora zic eu.

2 răspunsuri:
| MeMike a răspuns:

Pai daca e de la usb schimba usb-ul. Daca e de la hard schimba-l daca este in garantie sau cumpara-ti altul. Eu am un hdd extern si imi face tot asa si nu mai am ce face cu el. El este format din mai multe partitii. Cand copii ceva pe el se imparte jocul de ex pe toate acele partitii si daca una e avariata(cum e in cazul meu) se opreste copiatul cand ajunge acolo. Deci nu mai ai ce face cu el. Poate e o prbl la contactul usb-ului.

| Miller_Mike_1996 explică (pentru MeMike):

Am descoperit ca am probleme cu port-urile de la Mac. Multumesc oricum de raspuns.
Incearca sa-l formatezi si sa-l lasi cu o singura partitie, poate asa merge, sper ca ti-am fost de ajutor.