| papusica987 a întrebat:

Buna fetelor.
ajutoooorcrying am facut o mare prostie.
eu aveam parul ars de la placa si vopsiri repetate, acum 2 ani am fost la o coafeza cam nepriceputa si i-am zis sa imi decoloreze partea de jos a parului, eu fiind bruneta, mi-a iesit o culoare groaznicaaa insa partea ce`a mai rea e ca mi s-a rupt parul...
AZI mi-a venit o idee "geniala" sa imi decolorez tot parul straight face sa il mai deschid putin (ma plictisisem de brunet) si mi-a iesit blond la radacina si putin roscat pe lungimestraight face...
mi-am luat imd o vopsea neagrastraight face dar imi e frica sa nu mi se rupaa de data asta de la radacina.straight face ce e de facutsad un sfat va rooog

9 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Eu zic sa ii aplici tratamente la greu atata timp cat parul tau mai e in viata si apoi decizi cum il vopsesti.Asteapta macar 2 saptamani timp in care inarmeaza-te cu toate uleiurile posibile, fa-ti masti pentru ca ti-ai batut joc de el.De ce vrei sa te faci bruneta? Nu ai zis ca te-ai plictisit de el? Lasa-ti parul asa si ia-ti sampon nuantator ca sa scapi de nuantele de roscat si sa ramana un blond frumos.Si apoi daca nu-ti place, te vopsesti cum vrei tu.Dar o sa-ti para rau daca te faci iar bruneta si o sa-ti vina iar ideea sa-l decolorezi.

| papusica987 explică (pentru Bondarel99):

Pai mi-a iesit groazniiic la radacina 3cm era un blond alblaughing si in rest era un roscat nu aveam ce sa-i fac decat sa bag brunet...
acum tb sa stiu ce sa-i fac sa nu se rupa:-

| Bondarel99 a răspuns (pentru papusica987):

Daca tu il lasi asa, normal ca se rupe, cat vrei sa mai reziste dupa atatea chinuri? Fa-ti multe masti si nu sa stai 30 min si gata, stai o noapte cu ulei sau ce vrei tu sa-ti pui(de preferat o masca cu ulei de masline), iti invelesti parul in folie de plastic si stai o noapte asa, dupa aia parul isi mai revine.Si eu am patit asta, imi cadea parul ingrozitor, se rupea de la varfuri, de la jumate, de la radacina si acum e mai bine.Dar daca mai folosesti si placa...ADIO podoaba capilara laughing

| Azazea a răspuns:

Pf,parul tau cred ca arata groaznic, in locul tau m-as rade in cap, chiar asta am si facut acum 2 anilaughing
sunt bruneta natural si il facusem blond, decolorat de cateva ori, era distrus, si m-am ras in cap, serioslaughing)
era mistobig grin
acum e sanatos, des, frumos day dreaming

| papusica987 explică (pentru Azazea):

Cummm sa ma rad?
asta nu e o solutie pentru minelaughing

| Azazea a răspuns (pentru papusica987):

De ce nu?
e o schimbare:D
sa stii ca nu e asa naspa precum crezi, mie cel putin nu imi pare rau deloc:)) era misto:D
si acum parul arata foarte bine, am avut mai mare grija de el:))
fara vopsea, placa cat mai rar,si tot felul de chestii:D
sau nah il poti tunde scurt, daca e degradat e bine sa il tunzi, decat lung si deteriorat,mai bine scurt si sanatos, si asa creste foarte repede :D
si daca esti bruneta de ce nu esti happy?
sunt fete care se vopsesc brunete si tu ca il ai natural ar trebui sa te bucuri, stiu ca e plictisitor sa ai aceeasi culoare, aceeasi freza mereu, dar macar daca schimbi frizura creste, si e si bine pentru par sa il tunzi:D
dar vopseaua ramane mereu chiar daca se duce culoarea dupa cateva luni, si decolorantul nu mai zic:))) ala nu se duce niciodata si mai degradeaza foarte tare parul:-s
desi daca vrei neaparat blond, poate fi si sanatos si blond, dar trebuie sa fie scurt, nah...din brunet in blond...cam greu
uite
http://your-hairstyles.com/......_style.jpg
:X
http://your-hairstyles.com/......d_hair.jpg

http://media-cache-ec4.pinterest.com/upload/5981411975381816_HzvNGgUF_b.jpg
is misto, si ai spus ca ti s-a rupt parul, deci probabil e scurt deja:D
dc sa nu arate si misto:>
si blond:))

| CiocolataCalda a răspuns:

Ai doua variante. Ori te razi in cap, ceea ce am vazut ca nu vrei, ori il lasi asa si astepti. Incearca sa.ti prinzi parul intr-un coc ridicat sau o coada de cal inalta, sa incerci sa ascunzi "partea urata" a parului. Sunt o gramada de coafuri care ti.ar putea pune in evidenta parul. happy Parerea mea e ca ar trebui sa astepti pana cand parul tau isi mai revine.

P.S. ai putea sa te vopsesti bruneta, dar cu riscul de a ti se rupe parul de la radacina. Daca ai noroc si nu se intampla asta, te sfatuiesc sa nu te mai vopsesti timp de vreo` 6 luni si sa aplici diferite tratamente pentru par. Succes! happy

| Balan_Ioana_1988 a răspuns (pentru CiocolataCalda):

Nuuu. nicioadata nu se prinde parul in coada. Parul e fragil si se rupe. Nu se tine in prosop cand e ud. El fiind fragil cu tendinte de rupere nu trebuie sa pui greutate pe el sau sa il strangi cu elastic.

| missdevil a răspuns:

Tunde-te cat poti de scurt pentru inceput si dupa sa il scurtezi periodic sa ii lasi timp parului pentru regenerare. Parul nesanatos nu are forta sa creasca pentru ca incearca sa repare ce ai ars tu cu placa si vopseaua