| anonima2017aka a întrebat:

Buna fetelor
am o intrebare mi-a venit menstruatia ultima data la inceputul lunii februarie si de atunci numi a mai venit pana acum
ce sa fac?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa faci un test de sarcina, ca ai putea fii insarcinata daca ai avut sex neprotejat.

| gd001 a răspuns:

Sa mergi la un medic ginecolog. Si eu am patit si nu era vorba de relatii intime. Poate fi o dereglare hormonala, o schimbare in corpul tau sau ceva genetic. Schimbari sunt asa ca nu mai ezita si fa o vizita. Nu te speria, multi dintre ei nu au nevoie decat de analize pentru a vedea cum sta treaba. Daca iti este jena, la prima consultatie, poti incerca o femeie ginecolog. Ai grija de tine!

| anonima2017aka explică (pentru Violleta2022):

Am 12 ani si doamnevfereste de asa ceva

| anonima2017aka explică:

Am 12 ani si nu am avut nici un fel de relatie intima

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonima2017aka):

Atata vreme cat nu explici cati ani ai, noi nu putem stii cu exactitate ce ai facut sau ce varsta ai.

Dar sa revenim la tine.
La 12 ani, abia ti-a aparut prima menstra care in primul an va avea o aparitie neregulata, pana se stabilizeaza. Trebuie sa recunosc ca-i un pic cam devreme, dar asta iti este mostenirea genetica.
Totusi, pentru a afla ce se intampla cu tine, trebuie sa discuti cu mama ta, deoarece tu o mostenesti genetic si treci prin ce a trecut ea la 12 ani.
Discuta cu mama ta, este lucrul cel mai bun pe care-l poti face!