| Inela a întrebat:

Buna fetelor? ce masti naturiste si simple de fata imi recomandati? :*

Răspuns Câştigător
| tzus a răspuns:

Depinde ce tip de ten ai...
Pentru tenul gras: ai nevoie de doi-trei morcovi fierti si pasati si patru linguri si jumate de miere. Pentru a face masca amesteca ingredientele pana se omogenizeaza. Aplica masca pe fata curatata fara a masa prea tare fata. Lasa masca sa actioneze 10 minute apoi spala fata cu apa calduta si sterge fata cu un prosop.
Sau iti trebuie doua albusuri si o lingurita de suc de lamaie proaspat stors. Pentru a face masca combina sucul de lamaie cu albusurile intr-un vas si amesteca-le pana incepe sa se formeze o spuma. Aplica masca pe fata cu grija si nu uita sa eviti zona din jurul ochilor. Las-o sa actioneze 10-20 de minute si clateste cu apa calduta.
Ten uscat: Ai nevoie de un albus de ou, o lingurita de miere si o lingurita de lapte gras. Amesteca toate ingredientele si aplica masca pe fata. Daca masca ti se pare prea lichida mai poti sa mai adaugi o lingurita de miere. Las-o pe fata 20 de minute si la final clateste fata cu apa calduta.
Sau Pentru masca cu mar ai nevoie de 1/4 mar bine copt pasat bine cu furculita, o lingurita de miere si o lingurita de fulgi de ovaz. Amesteca bine toate aceste ingrediente pana se omogenizeaza, aplica masca pe fata si las-o aproximativ 10 minute. Clateste la final foarte bine fata.
sau ai nevoie de un albus, o lingura de miere si o lingurita de ulei de masline. Incalzeste putin mierea, combina toate ingredientele si amesteca pana se omogenizeaza. Aplica masca pe fata si gat si las-o sa actioneze 15 minute, apoi clateste cu apa calduta.
Ten normal si mixt:Ai nevoie de jumatate de banana, doua linguri de iaurt si o lingura de miere. Paseaza banana cu furculita, adauga mierea si iaurtul si ameste bine ingredientele. Aplica masca uniform pe fata si las-o sa actioneze pentru 15-20 de minute. Clateste fata cu apa calduta.
sau Masca cu mar este perfecta pentru orice tip de ten dar este in special eficienta pentru cel cu tendinte de ridare. Ai nevoie de un mar curatat de coaja si dat pe razatoare la care adaugi si lapte in cantitate nu foarte mare. Amesteca bine ingredientele si aplica amestecul pe fata. Lasa masca sa actioneze 20 de minute si apoi clateste fata cu apa calduta. Nu uita sa aplici o crema hidratanta la final.
SAu Ai nevoie de o lingurita de iaurt simplu si sucul de la 1/4 portocala. Amesteca cele doua ingrediente apoi aplica masca usor cu degetele pe fata, las-o sa actioneze 5 minute si apoi clateste.
Sau folosesti argila...

4 răspunsuri:
| Inemes a răspuns:

Miere. Pentru un ten uscat, aplica un strat subtire de miere pe fata, lasa-l sa actioneze cateva minute si apoi clateste cu apa calda.

Ulei de masline. Acesta are multe proprietati benefice. De preferat este sa folosesti unul extravirgin.

Miere si ulei de masline. Amesteca doua lingurite de otet de mere, o lingurita de ulei de masline si o lingurita de miere. Aplica si lasa 10-15 minute. Clateste cu apa calduta.

Iaurtul simplu. Acesta tonifiaza orice tip de ten. Aplica, lasa cateva minute si apoi clateste

| qMentosanCuCola a răspuns:

Pai...impotriva cearcanelor poti pune niste ceai de patrunjel la congelator in cuburi de gheata si apoi cand ingheata il scoti si il tii pe ochi pana se topeste...

iar ca sa ai un ten fin si frumos nu uita sfatul meu :orice se poate manca(in principal fructe) se poate folosi pebtru orice masca;]

| Chocoxpie a răspuns:

Hei!
Ai putea incerca masca de fata cu ovaz care curata si exfoliaza tenul.Ai nevoie de jumatate de cana mica de fulgi de ovaz maruntiti si jumatate de cana mica de miere.
Se adauga apa pana cand se formeaza o pasta omogena
Lasa masca sa actioneze timp de 10 minute, apoi clateste cu apa calduta.

Alta masca buna pentru ten ar fi cea de castravete.Ai nevoie de un castravete si 50ml de lapte batut.
Da castravetele pe razatoare, pune-l intr-o panza de tifon si stoarce sucul din catravete. Adauga laptele batut si amesteca bine. Aplica pasta pe frunte, fata si gat si las-o sa actioneze timp de 3-4 minute. Clateste fata bine cu apa calduta. Acesta ajuta la curatarea si luminarea pielii.