| PinkSugar a întrebat:

Buna fetelor...ma epilez pe picioare cu epilatorul ...nu stiu ce sa mai fac cu firele ale de par care sunt sub piele si daca stau cu penseta sa le scot imi trebuie 2 ore ~cum pot sa scap de ele? dau fundita

4 răspunsuri:
| Amilik a răspuns:

A doua zi dupa ce te-ai epilat rade-te cu aparatul de ras. Asta trebuie sa faci in fiecare seara pentru a nu lasa pielea sa acopere firele de par.

| selysol a răspuns:

Cu benzi de ceara rece sau calda. dupa preferinte. sau poti sa folosesti crema depilatorewinking

| alicecurtis a răspuns:

Poti folosi benzile de epilat! sunt foarte bune sau crema big grin

| Marushk001 a răspuns:

Cel mai simplu este sa previi cresterea firelor pe sub piele. Cum faci asta :

Foloseste un produs special pentru asa ceva, pe baza de acid salicilic. Acidul salicilic exfoliaza, hidrateaza si previne infectiile. Alege un produs care se aplica dupa ras si poate ramane pe piele intreaga zi.

Foloseste o crema de ras non-comedogenica, special creata pentru pielea sensibila si cu un continut mare de agenti lubrifianti. Cremele de ras sub forma de spuma nu fac decat sa usuce si sa irite pielea. Mai bine opteaza pentru un gel.

Nu folosi dupa ras produse cu alcool, care usuca pielea si inrautatesc problema.

Nu te epila in directia opusa cresterii firelor. Desi astfel reusesti sa tai parul mai scurt, este un obicei care dauneaza foliculelor si face firele sa creasca pe sub piele. Directia corecta pentru epilat este cea in care cresc firele de par.