| Doηηa a întrebat:

Buna,fetelor! Va rog sa-mi spuneti niste remedii naturale/creme pentru vergeturi.
Am auzit ca ar fi bun uleiul din germeni de grau...
Multumesc!

3 răspunsuri:
| BombonicaXD a răspuns:

Vergeturile tale sunt albe sau rozalii? Daca sunt albe, inseamna ca sunt maturizate si vei ramane toata viata cu ele, nu ai ce sa le mai faci (eventual le ascunzi cu autobronzant sau cu bronz natural capatat la soare). Daca sunt rozalii, mai ai sanse sa le faci sa dispara inainte sa fie prea tarziu. Mai intai de toate, bea multa multa apa, pentru a ajuta toxinele sa se elimine si ca vergeturile sa se trateze mai usor din exterior. Ca să diminuezi aspectul vergeturilor trebuie să hidratezi eficient, în special zonele cu probleme. Astfel, o soluţie ieftină şi eficientă pe care o ai la îndemână este amestecul de ulei de ricin şi ulei de migdale. Uleiul de migdale îl poţi înlocui şi cu cel de măsline extravirgin sau cel de floarea soarelui presat la rece. Dupa exfoliere poti incerca masajul cu suc de ceapa. Stoarce o ceapa pe storcator sau bag-o in blender iar apoi trece sucul printr-un tifon pana devine clar si curat.Masezi pe zonele cu vergeturi pana la absorbtia completa. Alt remediu ar mai fi uleiul din germeni de grau, despre care ai zis si tu, aplicat tot prin masaj, sau in locul acestuia unt de cacao. Mai poti incerca si alternarea apei calde cu apa rece la dus, remediu bun si pentru celulita. Succes!

| QuiPp a răspuns:

Foloseste uleiul de ricin sau de cocos, eu asta folosesc pentru vergeturi(insa rezultatele se vor vedea cam dupa o saptamana)