| anonim_4396 a întrebat:

Buna, fetelor! Voi folositi uleiuri, unturi (de cocos, de shea) pentru hidratate? Mie imi place foarte mult, dar dupa trebuie sa stau in picioare dezbracata pentru ca nu suport sentimentul ala cand sunt unsa cu ulei de cocos sau de shea si ating materiale textile. Daca ma imbrac, simt ca sta materialul lipit de piele si ca aluneca greu, e tare, tare incomod. Sau cand trebuie sa ma intind pe pat sa ma culc, simt cum se lipeste cearsaful de mine si urasc asta. Voi cum faceti?

6 răspunsuri:
| Sunshine123 a răspuns:

ATENȚIE! Uleiul de cocos este comedogenic, asta înseamnă că favorizează apariția coșurilor, nu e recomandat pentru hidratarea pielii pentru că poate face mai mult rău decât bine. Eu am înlocuit uleiurile cu cremele de corp cu acid hialuronic, pe lângă faptul că intră imediat în piele și nu lasă o peliculă grasă și incomodă, acidul hialuronic este benefic pentru piele pentru că deține proprietatea de a reține apa la nivelul dermului oferind-ui hidratarea necesară. Poți găsi produse accesibile la preț cu conținut de acid hialuronic în gama Elmiplant.

| iaskalotofquestionz a răspuns (pentru Sunshine123):

Stiu ca este comedogenic, nu este recomandat pentru fata, asa am citit... dar il folosesc pentru corp si nu am nimic. Folosesc si ulei de jojoba, de shea etc. Prefer asa. Dar mersi pentru contributie?

| InvatamProgramare a răspuns:

Cantitati de ulei mai mici? Intinse mai bine?

| lorena66 a răspuns:

Fă un duș inainte de a aplica uleiurile. Dupa asta, asteapta 15 minute, hai 20 si fa iar un dus, sa scapi de ce nu e absorbit de piele. Schimba-ti lenjeria inainte, sa te simti cat mai curata. De 2-3 ori pe saptamana e de ajuns.

| iaskalotofquestionz a răspuns (pentru lorena66):

Buna idee, si eu m-am gandit la asta, dar ma temeam ca nu se absoarbe in timpul ala si ca irosesc uleiul fara sa ma hidratez de fapt...

| Oana157 a răspuns:

Recomand o pereche de colanti de bumbac cu un numar mai mic ce sa stea stramti si sa absoarba surprusul de ulei sau crema. La fel o bluza mulata pentru acelasi efect.
Te pup