Întrebare recomandată | AntoniaIacobescu a întrebat:

Buna fetelor happy Vreau sa am un ten curat, adica :
- sa nu mai am cearcane ( asta mostenesc si de la mama dar vreau sa scap odata de ele, si chiar dorm happy )
- sa scap de punctele de grasime ( nu stiu ce sa fac, le am de multi ani. )
- sa am tenul mai curat, mai luminos.

Exista tratamente pentru aceste lucruri? Am auzit, cum aplica vedetele, se duc la salon si isi curata fata. Adica?straight face
Recomandati-mi si mie masti pentru fata care, chiar functioaneaza. :*
P.S : am tenul gras!

7 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Pentru cearcana incearca sa aplici o felie de cartof pe ochi cate 10 minute. Pentru puncetel de grasime du-te la cosmetica, sa ti le scoata, e cel mai sigur. In rest trebuie sa te demachiezi de 2 ori pe zi (chiar daca nu esti machiata) sa aplici crema hidratanta in fiecare zi si odata pe saptamana sa folosesti un gomaj/scub/exfoliant fie il prepari acasa de exemplu folosesti tarate de malai fie il cumperi din magazinul de cosmetice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Pentru cearcăne, poţi încerca să aplici în fiecare zi pliculeţe cu ceai verde sau negru, precum şi felii de castravete proaspăt.
Pentru ten gras, îţi recomand mască cu argilă, amestecă argilă cu puţină apă, zeamă de lămâie şi castravete. Pasta obţinută se aplică pe faţă. Se lasă să acţioneze 15-20 minute după care se curaţă faţa. Argila este cunoscută datorită proprietăţilor ei antiseptice şi mineralizante, şi te va ajuta la curăţarea şi tonifierea feţei precum şi la închiderea porilor care sunt principala cauză a apariţiei punctelor negre.
Te pup!

| LoriLoL a răspuns:

La teorie majoritatea suntem de nota 10. unii poate chiar dau copy paste si nici ei nu inteleg ce scriu.pot sa spun (din experienta proprie si profesionala) ca nicio crema n-o sa-ti curete in mod miraculos tenul de impuritati fara sa faci ceva concret.da, exista tratamente de curatare ale fetei, in primul rand..mergi la un cabinet de cosmetica si in cateva sedinte, probabil, o sa ai tenul curat fara sa dai bani pe alte prostioare creme masti etc.nu sunt foarte scumpe aceste tratamente in jur de 100 lei depinde unde locuiesti..insa merita! si eu am avut probleme mai grave cu tenul insa treptat am uitat ce inseamna acestea.

| jacobtim44 a răspuns:

Vezi Aici http://ingrijireatenului.cabanova.com/cosmetice-ingrijire-ten.html
Sunt foarte bune o sa fi multumita

Sper sa te ajute

| Uza a răspuns:

Buna,
banuiesc ca esti la varsta pubertatii si e normal ca ai imperfectiuni,dar cu timpul o sa se reduca daca vei avea grija de ten.
Pentru cearcane incearca sa folosesti creme pentru aceasta problema,nu pot sa iti spun vreo crema pentru ca inca nu am avut nevoie dar daca vrei un sfat mai bun te poti duce la o farmacie, ii spui problema si poate o sa iti de-a un sfat mai bun.
Punctele de grasime se scot doar la un specialist (dermatologie), nu incearca sa le storci sau altceva pentru ca rezultatul nu o sa fie unul chiar bun, daca nu te duci o sa treaca cu timpul dar dureaza muuuult.
Punctele negre si eu am aceasta problema, inca nu am gasit o solutie miraculoasa dar folosesc niste plasturi pentru puncte negre si sunt chiar bune, sunt multumita( se gasesc in orice supermarket, in jur de 10 lei). Nu folosi produsele de la Clearskin,Avon pentru ca nu sunt bune,la mine nu au mers deloc.
Am vazut ca sunt produse pentru puncte negre de la Garnier,sunt si putin mai scumpe dar pare sa fie o firma de incredere,daca vrei le poti cumpara,eu nu le-am folosit dar cine stie,poate sunt bune.
Pot sa iti recomand mastile de fata de la PlanetSpa,AVON sunt foarte bune,si te ajuta sa iti pastrezi tenul curat,luminos, fin, hidratat.
Cumpara o crema special pentru tipul tau de ten, una de calitate.
Daca poti du-te cu cea mai mare incredere la un salon, sigur rezultatele vor fi si mai bune.

| katherine585 a răspuns:

Masca de avon cu castraveti este foarte buna. De doua ori pe saptamana si te scapa de senzatie de ten gras+ ca si hidrateaza tenul.
O folosesc si eu si sunt foarte multumita de ea, are un pret convenabil. (in jur de 10 lei)

| Paula012 a răspuns:

Iti pot spune cumscapi de acnee si puncte negre:
1. masca cu ou (ft. simplu bati bine oul si il aplici pe fata.chiar daca nu e placut e folositor apoi peste 7-8 min. elimini oul cu apa rece)
2.Masca cu cartofi (tai subtire cartofii curatiti si aplici pe fata ii lasi 5 min. apoi te clatesti cu apa rece).