| caramelO a întrebat:

Buna fetelor vreau si eu sa imi recomandati niste masti pentru par deteriorat, masti facute in casa ca pe cele din comert le-am incercat pe toate si cum pot sa scap de punctele negre de pe nas... mersi love strucklove strucklove struck

Răspuns Câştigător
| Mina a răspuns:

Pentru punctele negre iti voi da Copy, Paste la un raspuns pe care l-am mai dat: Am trecut pe retete ''de la bunica'' happy. Eu am avut probleme cu punctele negre de pe nas, dar am scapat si iti voi spune metoda care a dat rezultate: de 2 ori pe saptamana, pe tenul curat, aplici o masca din albus de ou si faina de malai. Cand o aplici, cu miscari circulare, masezi fata, insistand pe locurile cu puncte negre. Astepti sa se usuce pana te strange, clatesti cu apa calduta, la fel cu miscari circulare cat mai ai faina de malai pe ten, si la sfarsit clatesti cu apa rece. O crema hidratanta si gata! Chiar functioneaza!
Pentru par, cea mai eficienta masca home-made este cea cu ulei de masline si galbenus de ou.
Sunt testate de mine si sunt incantata. Nu le-as schimba nici pentru cele mai scumpe tratamente din comert!
Spor la treaba! happy

4 răspunsuri:
| (¯`·._)(rojin_roj) (¯`·._) a răspuns:

2 galbenusuri de ou cu o lingurita de ulei de ricin, aplical ca o masca, maseaza bine piele capului cu miscari circulare si lasa cam 5 minute sa actioneze dupa care clatestete bine dupa care spala parul cu un pic de lapte astepti 2- 3 min si poti sa aplici samponul si balsamul. 2 masca; o lingura mare de miere de albina
- 2 galbanusi de ou
- o lingura de ulei de masline 3 masca; Masca cu ou.Amesteca doua oua intregi cu daua linguri de apa. Aplica masca pe parul curat si umed, masand bine. Lasa-o sa actioneze 10-15 minute, apoi spala parul bland cu sampon. 4 masca; Masca cu iaurt. Separa un ou si bate albusul spuma. Amesteca apoi spuma cu 6 linguri de iaurt natural. Maseaza parul cu aceasta masca si lasa-o sa actioneze 15-30 minute. Spala parul cu sampon. 5 masca; Masca cu ulei de masline.Amesteca 5 linguri de ulei de maslin cu daua oua intregi. Maseaza bine masca in par si apoi acopera parul cu un plastic sau cu o casca pentru dus. Astfel uleiul va patrunde mai bine in firul de par. Lasa sa actioneze cel putin 30 minute, apoi samponeaza si clateste bine. 6 masca; Masca cu lapte si miere.Amesteca o lingura de miere intr-o jumatate de pahar de lapte gras. Aplica masca pe par si lasa-o sa actioneze 15 minute. Spala parul bland cu sampon. 7 masca; Masca cu banana si migdale.Paseaza o banana copata si amesteca pasta cu cateva picaturi de ulei de migdale. Amesteca bine compozitia si maseaza-o in par. Lasa-o timp de 15-30 minute iar apoi spala parul bland cu sampon.
- o lingura de vitamina A( farmacie)
Tot se amesteca bine si se pune masca pe par. Se tine 2 h apoi se clateste bine cu apa calda. Daca doar capetele sunt uscate se aplica pe capete.

| arrriadna a răspuns:

2 galbenuse, ulei de ricin si cateva picaturi de lamaie. Seamana cu o maioneza cu care trebuie sa stai pe par intre 30 de minute si 2 ore.
Dar, cat de buna ar fi o masca, daca parul tau e deja tocit (gen cu varfurile despicate, treaba care se intampla cand esti "franjurata" sau cand stai mereu cu mana pe par). ei bine, doar foarfeca iti rezolva problema, si este si cea mai sanatoasa optiune. Imi pare rau ca te dezamagesc...

| caramelO explică:

Multumesc de raspunsuri, totusi nu as vrea sa il tai.sad mai astept incerc cu masti poate isi revine kiss