| anonim_4396 a întrebat:

Funda! Cum sa scap de punctele negre? Masti facute acasa nu toate hotiile de la farmacie

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Punctele negre sunt cauzate de grasimea din piele care se coloreaza (se innegreste) de la praf.

Te speli doar cu sapun antibacterian sau cu sapun de casa, de minim 2 ori zilnic, cu apa cat mai calda (sa se deschida porii.
Dupa spalare te stergi cu prosop, dupa care iti stergi bine pielea si cu o vata inmuiata in spirt sanitar.

| Violleta2022 a răspuns:

Iti recomand cu incredere o curatare manuala cu malai si sapun!
Curata in profunzime pielea, scoate cosurile si punctele negre.
Procedura este asa:
Se spala fata foarte bine cu apa calda si sapun bland (sapun de bebelusi, ori Dove, care-i cremos si delicat).
Cand ai spuma pe fata, introduci degetele umede in malai (ai nevoi de1-2 linguri de malai, puse pe o farfuriuta mica) si pui degetele cu spuma de sapun si malai pe fata, incepand de pe frunte, masand usor in in cerc, coborand spre tample, nas, pomenti, barbie si gat, daca este cazul.

Atentie, nu se freaca zona ochilor, fiind pielea extre de subtire, poti sa o iriti sau sa te ranesti!

| Andreea11989 a răspuns:

Buna, iti recomand sa incerci o lotiune tonica de la Bruno Vassari, o gasesti aici: https://www.beautyoneshop.ro/......-2174.html

| anamaria82726 a răspuns (pentru Andreea11989):

Am zis ca nu de la farmacie! Ms oricum

| Mimi2323 a răspuns:

Mască neagra făcută acasa: ai nevoie de un plic de gelatina, 6 carbuni activi pe care îi zdrobesti( găsești în farmacii, 30 cărbuni la 5 lei) și puțin lapte pentru a omogeniza compoziția. Pui totul la microunde 25 secunde sau la baie de abur