| Amaa a întrebat:

Buna,hei am un ten foarte sensibil.iar dupa ce ma spal cu apa simpla sau cu apa si sapun cu orice..imi ies niste pete pe fata. adica gen piele uscata care se decojeste si nu suport sad.

Răspuns Câştigător
| XsamdiX a răspuns:

Cea mai naturala metoda este sa te dai cu lamaie happy daca te vei da in fiecare zi vei vedea ca vor disparea..asa nu trebuie sa cheltuiesti banii pentru o crema care nici nu stii daca face minuni...

3 răspunsuri:
| wolder a răspuns:

1. SPALAREA:
Îndepărtarea impurităţilor este prima etapă în îngrijirea tenului, dar folosind un SAPUN OBISNUIT, riscăm să USCAM şi să IRITAM pielea.
Persoanele cu TEN USCAT sunt cu atât mai expuse DESHIDRATARII pielii folosind un săpun alcalin, aşa încât sub nicio formă NU ar trebui să utilizeze un asemenea produs.

Spala tenul cu un SAPUN SPECIAL pentru TENUL SENSIBIL. Persoanele cu ten acneic, ar trebui să folosească săpunuri speciale, cum ar fi cele cu SULF sau un sapun cu ARGILA.

Atunci când alegem un săpun, trebuie să avem în vedere ca în compoziţie să existe cât mai puţine SUBSTANTE CHIMICE. Cele pe care trebuie să le evităm în mod deosebit sunt PARFUMURILE şi COLORANTII ARTIFICIALI. Aceste ingrediente USUCA şi IRITA pielea, mai ales pe cea sensibilă. Urmatoarele sapunuri pentru ACNEE sunt produse doar din INGREDIENTE NATURALE care NU POT AFECTA pielea, dar in schimb o pot TRATA:

SAPUN CU ARGILA ORTOS - 5 lei
Exfoliant si remineralizator al tesuturilor.
Elimina leziunile dermatologice reprezentate de comedoane (puncte negre), papule (umflaturi rosii).
Elimina grasimile din tesuturi.

http://www.sanatate100.ro/images/products/img_3502_2.jpg

SAPUN CU SULF ORTOS – 6 lei
Sapunul de sulf este recomandat:
-in seboreea pielii, contra acneei, special formulat pentru tratamentul acneei.

-impotriva matretei grase a pielii capului, combate matreata si seboreea

http://beautybazar.files.wordpress.com/......g_7459.jpg

SAPUN CU BORAX ORTOS – 5 lei
Are rezultate concrete împotriva afecţiunilor dermatologice.
Combate acneea vulgară, acneea rozacee, Psoriazisul, Dermatita seboreică, dermatita atopică.
Previne apariţia punctelor negre.

http://www.sanafarm.ro/images/Sapun-cu-borax-Ortos.jpg

SAPUN CU NAMOL ORTOS- 5 lei

Regenerează celulele pielii, are un efect antiinflamator, absorbant, depurativ și dezintoxicant.
Extrem de eficient în tratarea acneei, furunculelor sau erupţiilor.
Nămolul mineral are o extraordinară acţiune terapeutică.

http://magazinnaturistonline.ro/......28x228.jpg

Pentru un ten gras indicat este sa speli fata cat mai des (3-4 ori/zi) pentru eliminarea celulele moarte, bacteriilor, praful, transpiraţia şi sebumul în exces care se acumulează pe pielea feţei. Dar orice fel de ten necesita curatea cel putin DIMINEATA si SEARA.

| blk23 a răspuns:

Foloseste o crema hidratanta pentru piele uscata. Ai sa vezi ca face minuni!