| Ioanna05 a întrebat:

imi spune si mie ceva secrete ale frumusetii practice?
De dimineata sau seara? Detaliat daca se poate sau macar link cu detalii. Legate de ingrijirea tenului(fara make-up), a parului, a corpului(recim sau cura ed slabire) ...etc
Multumesc

Răspuns Câştigător
| Biancutzika a răspuns:

Paii. Un secret ar fi sa dormi foarte multwinking sa te simti Foarte bine cand te trezesti. Daca dormi mai putin de 8 ore dimineata o sa ai cearcane x_x
Alt secret : (pentru par) Daca ai parul lung poti sa te speli de 2 ori pe saptamana pe cap, cu Galbenus de ou ^^ Crede-ma face minuni
Alt secret: (pentru corp) - sa mananci multe fructe si legume happy
Cam atat stiu.
Funditaa? :33

4 răspunsuri:
| mihaelaalol a răspuns:

La ten trebuie in fiecare seara,daca ai fost pe afara(chiar daca nu te-ai dat cu make-up),sa iti stergi fata cu un servetel demachiant.
-fi atenta la ce machiaje folosesti(depinde de tenul pe care il ai).Din cauza unor machiaje de proasta calitate, iti poate aparea bubite.
-trebuie curatat zilnic, mai ales daca ai acnee(cu niste geluri speciale/sau cu ceaiuri)

Parul:
-fi atenta cum folosesti placa/ondulatorul(daca le folosesti).Iti poti arde parul, daca le folosesti in exces.(verifica daca ai o placa/ondulator de buna calitate(in special alea mai scumpe sunt bune de ceva)
-nici gelurile/vopseaua de par nu ii fac bine parului, asa ca incearca sa le eviti.
-de obicei este indicat sa iti tai varfurile despicate 1 data pe luna si sa nu mai folosesti peria(o sa inceapa sa iti cada parul)

Corpul:
Nu sunt prea multe de zis aici decat:mancare sanatoasa, mult sport(jogging) si de asemenea multa apa.

Iti voi da lista de alimente pe care o folosesc eu in fiecare dimineata:
micul dejun:tarate de ovaz cu iaurt/lapte; salate(de legume, de ton, de fructe de mare, etc).Eu de obicei imi fac salata de vinete si mananc cu un ardei(pe post de paine) si beau o cafea/ceai fara zahar adaugat.
-masa de pranz:supa de legume/piept de pui cu salata si de baut:apa rece.De asemenea, obisnuiesc sa mananc cateodata si peste(care ajuta la slabire) sau ficat(tot cu o salata de legume)
Ca desert imi tai niste fructe si le mananc proaspete/imi fac salata de fructe.
cina:la cina obisnuiesc sa mananc ca dimineata(iaurt/lapte cu tarate de ovaz)/un ceai fara zahar/niste fructe.
Pentru a slabi, incearca sa eviti cartofii prajiti(in general prajelile), deserturile(ciocolata, etc) si sucurile.

sper ca te-am ajutat!big grin

| corinutz07 a răspuns:

Pentru fata iti recomand sa pui intro sticluta ulei de masline si jumatate apa, sa agiti bine (sticluta sa nu fie plina altfel nu se va agita usor) si sa te stropesti pe fata cu acest amestec pe care il poti folosi si ca demachiant dimineata si seara apoi spalate bine cu apa ca sa indepartezi grasimile. Uleiul de masline iti va hidrata si demachia pielia, iar apa o va curata in profunzime.Iar seara inainte de culcare sa te dai cu un ulei sau o crema hidratanta pe fata.Pentru par iti recomand un amestec de ulei de ricin si de masline(nu pui foarte mult)doar citeva picaturi de un ulei si citeva de altul sunt de ajuns.Amesteca aceste 2 uleiuri si maseazati scalpul (lasa cel putin 4 ore sau toata noaptea) cu ele, crede-ma face minuni, in plus uleiul de ricin va ajuta ca parul sa creasca repede, iar cel de maslina il va hidrata.Si nu uita sa mininci cit mai multe fructe si legume, si pentru ca stiu ca e o problema cu cita apa trebuie de baut pe zi iti recomand sa inmultesi kilogramele tale cu 40 de ml, de exemplu:45kg x 40 ml si este egal, fundita?

| Unicorn67777 a răspuns:

Fetelee. laughing)

| Andy4everhappy a răspuns:

Măşti pe tipuri de probleme

1 Castravetele rehidratează pielea.

Aplică pe faţă şi pe gât rondele subţiri de castravete, cu tot cu coajă, şi lasă-le să-şi facă efectul timp de 20 de minute. După aceea, şterge faţa cu un tampon de vată îmbibată în apă minerală, iar apoi foloseşte o cremă hrănitoare pe faţă şi pe gât. Poţi aplica această mască ori de câte ori constaţi că tenul şi-a pierdut din prospeţime. Masca se recomandă persoanelor cu ten normal sau gras.

2 Sucul de măr revigorează ţesuturile.

Curăţă de coajă trei mere, rade-le pe o răzătoare de sticlă sau de material plastic. Cu un tampon de vată înmuiat în sucul de mere, tamponează faţa, gâtul şi mâinile. Sucul acestui fruct revigorează ţesuturile. Masca se menţine pe faţă 20 de minute. Zonele pe care ai aplicat masca se tamponează apoi cu apă de trandafir sau cu apă termală. Masca este eficientă în cazul tenurilor uscate, cu tendinţă de ridare.

3 Cartoful împrospătează tenul obosit.

Amestecă un cartof fiert şi pasat cu o lingură de lapte fierbinte. Apoi adaugă un gălbenuş de ou şi aplică masca pe faţă. După 20 de minute, spală faţa cu apă călduţă, apoi aplică un strat subţire de cremă sau cu un ser cu vitamine.
Masca este bună pentru orice tip de ten.

4 Arahidele hrănesc ţesuturile.

Pisează două linguri de sâmburi de arahide (după ce au fost curăţate de coajă), pune-le în lapte şi fierbe-le timp de 15 minute la foc mic. Strecoară conţinutul şi cu lichidul rezultat masează faţa şi decolteul cel puţin 20 de minute. Rezultatul este şi mai eficient dacă adaugi o ligură de miere. În final, spală faţa cu apă călduţă. Tratamentul trebuie repetat timp de o săptămână în cazul persoanelor care au tenul uscat.

5 Morcovul curăţă tegumentul.

Dacă ai pielea grasă şi punctele negre au apărut din belşug pe toată faţa, pune un morcov proaspăt în mixer şi, cu sucul obţinut, tamponează faţa, lăsând leacul să acţioneze 20 de minute. Clăteşte-ţi apoi faţa cu apă minerală. Tratamentul trebuie repetat cel puţin 14 zile.

6 Miere de albine pentru pielea iritată.

Amestecă un gălbenuş de ou, două linguriţe de miere şi două linguriţe de făină de orez şi aplică masca pe faţă şi pe gât timp de 30 de minute. Spală apoi faţa cu apă caldă. Tratamentul trebuie repetat de două ori pe săptămână, până când pielea îşi recapătă aspectul normal. În paralel, poţi folosi şi apă termală cu efect calmant. Masca este indicată persoanelor care au tenul obosit şi deshidratat.

7 Caolin pentru estomparea ridurilor.

Amestecă zece picături de ulei de caise, o banană, o linguriţă de miere, o linguriţă de caolin. Lasă masca să acţioneze 20 de minute, apoi clăteşte-ţi faţa cu apă călduţă. Substanţele active din compoziţia ingredientelor sunt vitaminele A şi E; acestea ajută la regenerarea pielii; mierea este un bun cicatrizant, iar caolinul împiedică formarea ridurilor, estompându-le pe cele existente. Masca se aplică de două-trei ori pe săptămână şi este foarte eficientă pentru tenurile foarte uscate.

Pepenele galben şterge ridurile.

Pentru prepararea unei măşti antirid, cu efecte foarte bune în timp record, ai nevoie de 4 linguriţe de miez de pepene galben, 1 lingură de miere, 1linguriţă suc de portocală, 1 linguriţă apă de trandafir. Amestecă aceste ingrediente şi aplică masca pe pielea demachiată.
După 20 de minute, spală faţa cu apă călduţă; apoi aplică o cremă hrănitoare. Tratamentul trebuie urmat de două ori pe săptămână. După două săptămâni, rezultatele sunt formidabile.
1.Masca din oua pentru par casant si deteriorat
Firele de par se rup cu usurinta, varfurile sunt mereu despicate? Aplica-ti o masca minunata, ideala pentru problema cu care te confrunti. Ai nevoie de: 1 ou 1 lingura ulei de masline 2 linguri zeama de ceapa (sau ceapa trecuta prin blender pana devine pasta) 1 lingurita miere.

Dupa ce amesteci ingredientele, aplica masca pe parul umed, inclusiv pe scalp, si las-o sa actioneze 2 ore. Clateste parul si spala-l ca de obicei.
2. Masca din oua pentru par uscat

Pentru parul uscat, predispus la matreata, prepara o masca din urmatoarele ingrediente: 2 galbenusuri de ou 2 lingurite ulei din seminte de in

Dupa ce amesteci ingredientele, aplica masca pe parul umed, inclusiv pe scalp. Lasa masca sa actioneze 1 ora, apoi clateste si samponeaza parul ca de obicei.

3. Masca din oua pentru par gras

Daca ai parul gras, o masca din oua te poate ajuta sa echilibrezi nivelul de sebum. Ai nevoie doar de: 2 galbenusuri de ou 1 lingura zeama de lamaie

Aplica aceasta masca intr-o zi din saptamana, iar intr-o alta zi adauga in masca si 2-3 linguri de iaurt, pentru ca parul tau sa fie matasos si stralucitor tot timpul.

4. Masca din ou pentru stimularea cresterii parului

Parului tau ii ia o vesnicie sa creasca? Inseamna ca trebuie sa ii dai un imbold, cu o masca senzational de simpla, pe baza de oua. Ai nevoie de: 2 galbenusuri de ou 2 linguri ulei de masline 1 ceasca apa

Amesteca galbenusurile cu uleiul, apoi adauga apa. Daca este nevoie, poti mari cantitatea de apa. Aplica masca pe parul umed si las-o sa actioneze 1 ora, apoi indeparteaz-o.

5. Masca din ou pentru par lipsit de stralucire.

Reda parului tau stralucirea naturala, cu ajutorul unei masti pe care o prepari din: 2 galbenusuri de ou 50 ml bere

Aplica masca pe parul umed si las-o sa actioneze 1 ora.