| anonim_4396 a întrebat:

Bună! În urma cu 5 luni mi-am pus aparat dentar jos și mi se pare ca imi este buza mult mai mare față de cum îmi era. Menționez ca un braket mi-a făcut rana la buza și îmi tot rupeam pelita de pe ea? Sa fie din cauza ca îmi tot trageam de pelița aceea și mi-am marit-o?
Sfaturi care sa ma ajute sa nu mai para asa mare.
Ofer funda!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Ava1231 a răspuns:

E normal sa fie buza mai mare cai ai aparat. Nu neaparat ca e mai mare ci e mai bombata, doar ai ceva in plus pe dinti, deci e normal sa se vada asa.
Si eu am avut aparat si la fel se vedea si am mai vazut persoane cu aparat la care se vede asa. La unii se vede mai putin iar la altii mai mult, depinde de fizionomie, marimea dintilor, a buzei etc. Nu cred ca ai cum sa faci sa nu mai para asa mare, la mine a disparut doar dupa ce am dat jos aparatul si tot a mai ramas putin mai mare fata de cum era inainte de aparat deoarece dintii au fost adusi mai in fata si da efectul de buze mai mari. Depinde de om, dupa ce termini tratamentul o sa-si revina.
Si pentru ranile provocate de aparat este o ceară care se aplica pe bracket si nu te mai doare bracketul, nu mai loveste buza, obrajii etc. Trebuia sa ti-o dea medicul cand ti-a pus aparatul dar gasesti la farmacie/net de cumparat.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu stim, mergi la dentistul care ti a pus aparatul el stie cauzele.

| Frank51 a răspuns:

Doar ți se pare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Sfaturi care sa ma ajute sa nu mai para asa mare."
Mergi la dentist pentru control.

| Rares791 a răspuns:

Nu e nimic draga mea.Si eu am avut aparat dentar iar cand l-am scos mi se parea ca dintii mei sunt mai mari.Te-ar ajuta sa mananci si sa bei multa apa.asta o sa te ajute