| Lola200228 a întrebat:

Buna seara.
Recent mi-am pus aparat dentar și din cauza lui mi s-a făcut un fel de rana, seamănă cu o afta.
Pentru cei ce au sau au avut aparat ce ati făcut ca sa va treaca? Ati folosit ceva unguent de la farmacie? Dacă da ce îmi recomandați?
Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

E normal sa ai rani, insa mie ortodonta mi-a dat o cutiuta cu ceara, rupeam o bucata si o puneam peste braket-ul (erau mai multi) care ma deranja. Cand mancam o dadeam jos. Vorbeste cu ortodontul si roaga-l sa-ti dea, nu se gaseste de cumparat in rest. Chiar daca nu lucreaza maine, sunt sanse sa fie acolo in cabinet si sa poti merge sa iei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie mi se fac rani de la aparat. Unii zic ca e de la faptul ca,, iti bagi mainile in gura", dar nu e asa. Daca se desprinde o sarma si intra in gingie iti poate face rana sau iti poate face fara niciun motiv, mie asa mi se intampla. Poti cumpara anaftin sau poti sa nu iei nimic. Daca iei anaftin trece in 7 zile, daca nu iei trece intr-o saptamana. happy

| ƘЭлT a răspuns:

Suporti durerea ca altceva n-ai ce face eu il am de 2 ani am cicatrici in gura anaftin te mai ajuta si cam atat