| anonim_4396 a întrebat:

De cand port aparat dentar am facut o rana pe interior la buza superioara si e destul de deranjanta. I-am spus doctoritei si nu a avut ce sa-mi faca. Stiti ceva care sa ajute? (si nu o sa treaca de la sine mai mult ca sigur)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| RS4 a răspuns:

Poi cum nu are ce sa faca! a iesit arcul in afara si intra in obraz! trebuie taiate capetele arcului iesite! sau le acoperi cu vata, eventual propolis etc!

| IForgotMyNameAgain a răspuns:

Pai exista o crema( e ieftina) la farmacie care usca si inchide rana.Se numeste CUTADEN. Dar ai mare grija, deoarece nu sunt sigura daca e buna pentru asa ceva.
P.S: Pune-ti crema in timpul noptii, pentru ca trebuie tinute pe rana. Sper ca te-am ajutat...si inca o data: ai grija, dar eu am folot crema pentru altceva si mie mi-a trecut.big grin

| IForgotMyNameAgain a răspuns:

Nu neaparat in timpul noptii, dat ideea e ca trebuie tinuta pe ranahappy