| Iulia D. [Xoxocu'] a întrebat:

Mă bate gândul de ceva vreme să mă vopsesc cu Henna. Roşcată. Am tot citit pe diverite site-uri sau forumuri, dar mai nimeni nu explică cu exactitate cum se prepară şi cât se ţine.
Aş vrea să ştiu cât mai multe "reţete".
Mulţumesc anticipat! happy

Răspuns Câştigător
| nyko06 a răspuns:

Buna, se prepara cu apa calda cat suporti tu, trebuie sa aiba o consistenta ca si smantana sa fie ca o pasta, poti pune si ulei de ricin si un galbenus si stai cu ea in cap vreo 6 ore si o folosesti ca si vopseaua de par la o luna sau 6 saptamani, ea se foloseste si e renumita si ca si tratament.

| Iulia D. [Xoxocu'] explică (pentru nyko06):

Mulţumesc. Şi... cam ce gramaj?

| nyko06 a răspuns (pentru Iulia D. [Xoxocu']):

Buna, nu ai pentru ce, depinde si de lungimea parului, o cutie daca nu ai parul foarte lung o imparti in 4 si te faci ca si cu o vopsea de par, o prepari intar-un bol de portelan si folosesti o pensula, cantitatea sa fie cam ca si la vopseaua de par si amesteci toate ingredientele pana obti o pasta omogena.

| Iulia D. [Xoxocu'] explică (pentru nyko06):

Păi am părul mai jos de umeri. Şi mi-am luat o cutie de 100g.
Şi mulţumesc!

| nyko06 a răspuns (pentru Iulia D. [Xoxocu']):

Buna, atunci o imparti in 3 aproximativ.

6 răspunsuri:
| fashiongirl97 a răspuns:

Eu m-am vopsit cu henna roscata, aveam parul saten deschis am stat cu ea vreo 2 ore si a iesit rosu(pe pachet scria ca se tine intre 1 si 8 ore)si a tinut vreo 4 sau 5 luni si acum trecut un an si inca am refexe roscate.e foarte buna merita sa te faci!:*

| Jerrry a răspuns:

Buna! Se amesteca hena cu apa, dupa care se aplica pe par si se mentine timp de 45 de minute. La sfarsit se spala bine parul. Bafta >big grin