| anonim_4396 a întrebat:

ma cheama elena, si sunt cls a 8. a, problema pentru care am intrat aici e ca mama nu ma lasa sa port incaltaminte cu tocuri, nici nu vrea sa ma auda ca ii cer asa ceva, mi-a cumparat la implorarile mele o pereche de sandale platforma anul trecut, si gata parca a fost sfarsitul lumii, d atunci nu ma mai lasa sa imi cumpar dar sa si mai port.pls sfaturi cum sa o conving sa ma lase sa port asa ceva.va rog.mersi mult!

14 răspunsuri:
| 009 a răspuns:

Esti sa scunda? intr-un fel ea te apara? detest tocurile si canda vad p hol la scoala sau pe strada persone de o varsta cu mine purtand tocuri rad de nu mai pot si baieti fac la felhappydaca vrei sa te inalti du-te la inot, sau la baschet sau volei si ramai cu picioarele pe pamant

| traficanta a răspuns:

Ai timp sa porti cand o sa cresti. Acum daca mama ta nu vrea, ai respecta-i decizia.Tocuri daca vrei sa-ti ia, implor-o dar nu cred ca va fi nevoie, la vreun eveniment special, atunci o sa iti ia sigurhappy

| ralucaralu a răspuns:

Eu nu am purtat tocuri in clasa a8a. Cred ca totusi mama ta are si putina dreptate, pentru ca in viitor vei ajunge la probleme. Da, evident, la o ocazie speciala e normal sa porti tocuri, dar nu mereu. Si, dupa parerea mea nu mai se prea poarta tocurile. Vad fetele pe strada in tenesi, adidasi sau balerini si sunt imbracate la moda si sunt foarte dragute. Daca chiar vrei, roag-o pe mama ta din nou, spune-i ca si prietenele tale poarta si ca e normal la varsta ta sa porti. Eu am trecut in a9a si nu am purtat deloc tocuri(in afar de nunti, petreceri). Tenesii mi se par cea mai buna optiune si merg la aproape orice. Daca ai vreo prietena care este lasata de mama ei sa poarte tocuri, roag-o pe mama ei sa vorbeasca cu a ta(subtil, sa nu isi dea seama ca tu ai rugat-o). Sper ca te-am ajutat cu ceva; si cum am spus, nici eu nu prea sunt de acord si nici in clasa a9a, a10a nu cred ca voi purta prea mult. Succes!

| inginer a răspuns:

Bine iti face. Eu cand eram intr-a 8-a radeam de colegele mele de clasa care purtau tocuri. Mi se pareau caraghioase si dizgratioase. Ridicole!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru inginer):

Prostii.de ce îi bagi asa ceva in cap? O fată /femeie este superbă pe tocuri înalte, platforme.

| Evaa a răspuns:

Off, asteapta sa mai cresti :*

| BRG a răspuns:

Bună Elena e foarte bine că vrei de mică să fi elegantă, şi să ştii că un pantof cu toc te face să arăţi super, m-ai ales cel cu vîrf ascuţit şi toc înalt. Felicitări că alegi de mică să fi cochetă. Păcat de mama ta că nu înţelege dorinţa ta de a fi în pas cu moda, poate că dînsa nu a purtat tocuri deloc, s-au poate că nu î-şi m-ai aminteşte de vremea cînd era tînără, oricum ar fi o prostie să nu te lase cu tocuri.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună Elena desii intrebarea ta datează de 3 ani si ceva aproape 4, cum ai rzolvat problema cu tocurile? Ai reusit să i ti convingi mama să te lase să porti tocuri? Intradevăr un picior arată foarte elegant pe tocuri, dar mama ta se gindeste la sănătatea ta, esti mică de vîrstă clasa a 8 a erai, acum esti a 11 ea spre a 12 ea, poate acum te va lăsa să porti, că ai m ai crescut, ce inăltime ai? O seară frumoasă si numai bine.

| Necunoscută a răspuns:

Eşti scundă? Ai nevoie neapărată de tocuri?happy

Eu sunt înaltă [1, 75] chiar n-am nevoie de tocuri. Cel mai mult port teneşilove struck. Dar, la ocazii speciale [va fi banchetul de a 8-a, nunţi, chestii] voi purta.

Să ştii că tocurile fac mult rău. Deformează piciorul. Profesoara mea de română, când vedea vreo colegă cu tocuri spunea: "Nu înţeleg cum de mămicile voastre vă lasă să purtaţi aşa ceva! Din cauza tocurilor, există posibilitatea să nu poţi rămâne însărcinată."

Şi eu sunt în clasa a 8-ahappy. Mă simt foarte bine când port blugi cu teneşilove struck. Tocurile, ce e adevărat, sunt la modăsmug.

În legătură cu mama ta, eu cred că are dreptatehappy. Nu ştiu dacă o să ţi cont de ce ţi-am scris pe aici, dar sper că te-am pus puţin pe gândurihappy

Succes!hee hee

| LollipopWithHeroin a răspuns:

Nu o sa-ti spun ca mama ta are dreptate, pentru ca nu mi se pare ca e raspunsul pe care il vrei sau pe care l-as da. Ei bine, eu port tocuri, dar nu chiar mereu.Ideea e ca ar trebui s-o rogi sa-ti ia tocuri mai mici pentru inceput.Nu trebuie sa porti tocuri foarte mari.Convinge-o sa-ti ia pantofi cu tocuri mai mici, dupa care, cu cat vei creste in varsta, cu atat poti purta tocuri mai mari. Da-i motive pentru care sa-ti cumpere tocuri, dar nu le purta toata ziua buna-ziua.In felul asta, nu o vei face sa creada ca a facut o decizie gresita. Sper ca am putut ajuta.Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Consider ca tocurile nu sunt ceva necesar daca nu esti mica de inaltime. Poti opta pentru ele la ocazii mai speciale, insa nu zilnic la o plimbare in parc sau la scoala. Ai putea incerca la inceput niste tocuri mai mici pentru a te putea obisnui si in acest fel si mama ta s-ar acomoda cu idea de a te vedea pe tocuri. Pastreaza sandalele cu platforma pentru situatii mai speciale si nu uita ca sandalele cu talpa joasa, balerinii si tenisii sunt la moda si te fac sa te simti confortabil.winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Consider ca tocurile nu sunt ceva necesar daca nu esti mica de inaltime. Poti opta pentru ele la ocazii mai speciale, insa nu zilnic la o plimbare in parc sau la scoala. Ai putea incerca la inceput niste tocuri mai mici pentru a te putea obisnui si in acest fel si mama ta s-ar acomoda cu idea de a te vedea pe tocuri. Pastreaza sandalele cu platforma pentru situatii mai speciale si nu uita ca sandalele cu talpa joasa,balerinii si tenisii sunt la moda si te fac sa te simti confortabil. winking

| NoOne18 a răspuns:

Cu dulcegarii.

| ωєιя∂σ ℓα яαρσят a răspuns:

Măi eu nu ştiu ce să zic. Nu am purtat vreodată tocuri, nici măcar la banchetu' dintr'a 8-a thinking Acolo tot pe balerini am mizat. Dacă eşti scundă explică-i mamei tale că te simţi foarte complexată de chestia asta happy. Şi poate aşa înţelege şi te lasă, dar nu cred că ai nevoie la paişpe ani de tocuri... oi fi eu mai de modă veche. Dacă nu eşti scundă şi vrei asta doar ca fiţă atunci bine îţi face big grin

| xNocturne a răspuns:

Eu zic ca nu e o idee buna.
tocurile strica forma piciorului, crede-ma
am avut o prietena care a purtat pantofi cu tocuri iar acum a facut platfus.
mai bine lasa-te de meserie laughing
mai ai multi ani inainte