| anonim_4396 a întrebat:

Buna
Mi-am cumparat un ulei de ricin. Abia cand am ajuns acasa am vazut ca pe ambalaj scria ca este pentru uz intern.Il pot folosi si pentru par? este vreo problema?
Si inca ceva:cum se foloseste?
Funda :*

Răspuns Câştigător
| crisS a răspuns:

Da il poti folosi si pentru uz extern ( pe al meu scrie ambele variante ). Daca vrei sa il folosesti pentru par se utilizeaza astfel: inainte de a te spala pe cap ( sau daca vrei un tratament mai eficient si mai rapid in fiecare seara ) umezesti parul iar apoi torni cam 2 linguri de ulei de ricin in mana si masezi usor parul si scalpul timp de 4-5min. Apoi infasori parul intr-un prosop caldut si il ti timp de 30-60 min.
Pentru gene si sprancene : il aplici cu o periuta de la un rimel mai vechi ( pe care o speli astfel incat sa numai existe urme de rimel) in fiecare seara timp de 2 saptamani. happy

3 răspunsuri:
| anka a răspuns:

Incalzeste jumatate de cescuta de ulei de ricin, aplica-l pe parul ud si maseaza scalpul pentru cateva minute. Ia apoi un pieptene cu dintii rari si trece-l prin par de cateva ori. Inmoaie un prosop in apa calda, stoarce-l si inveleste-ti parul cu el. Dupa 15 minute spala-ti parul cu sampon pentru a indeparta uleiul. Vei obtine un par matasos si stralucitor. In plus, uleiul de ricin iti va hrani scalpul indepartand matreata si ajutand parul sa creasca.

| adriangabor92 a răspuns:

Nu, Regenerarea parului: se maseaza parul cu ulei de ricin sau cu amestec de ulei de ricin cu gaz, se lasa cateva ore dupa care se spala capul.

| Alexandru_8107 a răspuns:

Se foloseste, in cazul cand esti constipat/a.