| AnOnImUl321123 a întrebat:

Buna, mi-am facut azi un tatuaj si as vrea sa stiu cam cum trebuie intretinut. Locuiesc in Germania si inca nu stiu bine limba sa il fi intrebat pe tatuator. Din cate am vazut pe net, trebuie sa-l spal cu apa potrivita si sa-l tamponez cu un servetel cred. Pt uscare. Tatuatorul mi-a spus ca maine pot face dus normal, dar pe net zice ca pot face dus dar sa ma spal cu sapun antibacterian. Si inca ceva, noaptea, pot dormi pe partea cu el? Adica mno in somn ma fatai, are ceva daca dorm pe partea cu el? Multumesc! Daca nu stiti, nu comentati aiurea, o seara frumoasa! Si da, am crema, mi-a dat una la salon si mi-a zis sa ma dau cu crema de 3 ori pe zi timp de 2 saptamani.

Răspuns Câştigător
| KorePandorica a răspuns:

Bună! Da, trebuie spălat dar în nici un fel frecat și tamponezi ușor zona cu un material care nu lasă "firmituri". Mie mi-a recomandat să am grijă cu apa la început, poți să îl acoperi cu o folie protectoare, cum sunt alea pentru gătit. Eu am procedat așa o săptămână ca să nu risc. Dacă e într-o zonă deschisă lasă-l descoperit, evită să îl acoperi cu material textil. Poți dormi liniștit cum vrei. În câteva zile se v-a forma cojiță, sub nici o formă să nu o rupi. Când începe să te mănânce zona, dă cu cremă într-un strat subțire. O să observi că o să se desprindă culoare din el, dar e normal și nu trebuie să intervii. Când se rupe cojița de tot, o să își revină. Dacă o rupi, pierzi din culoare și din strălucire. Baftă

| AnOnImUl321123 explică (pentru KorePandorica):

Mersi mult de tot! Funda pentru tine, o seara frumoasa sa ai!

| nda a răspuns (pentru AnOnImUl321123):

Daca se formeaza "cojita" de care spunea userul de mai sus inseamna ca nu e facut bine sau nu l-ai intretinut tu bine. Tatuajul proaspat e o rana deschisa si da, se face coaja daca tu ii dai voie. Trebuie spalat ori de cate ori e nevoie cu apa calduta si sapun antibacterian, tamponat usor si dat cu o crema care hidrateaza pielea. Important e sa fie umed tot timpul, niciodata uscat. Si bineinteles curat. Folie iti pui doar daca stii ca nu esti intr-un mediu tocmai igienic. Cu cat il lasi mai mult fara folie cu atat se vindeca mai repede. Si nu trebuie expus la soare deloc.
Daca il speli la timp si daca il hidratezi cum trebuie nu ti se face nicio coaja... pielea aia se duce la spalare nu trebuie sa o lasi sa se faca coaja.