| aAnastasiaA a întrebat:

Buna! Mi-ati putea da un sfat? Am linii curbe de la nas spre colțul buzelor, altfel spus șanțuri nazolabiale, iar lucrul ăsta mă face sa ma simt urâtă și nu mai am curaj sa fiu eu când trebuie sa socializez, de aceea am un fel de anxietate socială...Mi-e frică sa nu fie o neplăcere sa fiu privită deoarece sunt urâtă (și știu ca e doar in capul meu pentru ca uneori, cand ma simt bine cu mine, ma simt frumoasă si nu ma mai deranjează asa de tare ca nu am obrazul peste tot la fel.) Nu e din cauza vârstei, sunt tânără, adolescentă si cel mai rau ma simt cand știu ca sunt singura căreia îi ies in evidență chestiile alea, forma aia a obrajilor. Vreau sa știu daca merita sa imi dedic timp masajului facial, daca chiar funcționează și am mai vazut ca se vând niște apărate cu laser tot pentru masaj facial, merită să îmi cumpăr si sa folosesc așa ceva? Eu incerc, chiar daca nu prea am mai văzut oameni care sa aiba aceeași problema ca mine...
P.S. Eu am si buzele mici și subțiri de aceea poate ca ma deranjează si mai tare șanțurile nazolabiale, dar nu vreau sa-mi pun botox.E adevărat că gloss urile picante îți fac buzele puțin mai umflate?

Răspuns Câştigător
| J0B0MAT a răspuns:

Da, masajul facial este benefic pentru piele.Nu aș zice cu laser sau alte prostii care sunt nocive, un simplu roller este ok.O cremă hidratantă să folosești pentru masaj. Măștile ajută pielea, (cele făcute în casă sunt foarte ok), bea apă și redu din sucuri, mănâncă sănătos. Mișcarea oricât de mică este benefică pentru piele, mușchi și pentru tot organismul.O mentalitate sănătoasă, fără frustrări, complexe iarăși e benefică pentru tot organismul, iar tu aici trebuie să lucrezi.Nu mai face o dramă dintr-un mic punct sau rid pe față pentru că stresul și gândurile astea ți le vor înrăutăți.Și nu doar pe ele.

10 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.O caracteristica faciala atat de banala, pe care o are aproape toata populatia planetei, nu te face deloc urata.Esti om si este cat se poate de firesc ca pielea sa ramana cu urme ale expresiilor faciale de la vorbit, ras etc.Eu iti sugerez sa cauti niste poze cu victimele de la Colectiv si apoi sa te uiti la tine, in oglinda, sa vezi cum ti se schimba perspectiva la 180 de grade.Contrar a ce crezi tu, e fix din cauza adolescentei.Pe masura ce avansezi in varsta, vei rade uitandu-te inapoi la ce griji iti faceai acum.La varsta adolecentei, crede-ma, nu ai nevoie de niciun laser, de niciun produs scump si nici de botox.Ce pot sa spun, este horror cum sunt targetate si bagate pe gat, prin reclame, aceste produse/servicii generatiilor tot mai tinere, pentru niste nevoi care nici macar nu exista in realitate.In ritmul acesta vom auzi in curand de copii de 7 ani cu skincare routine pentru riduri si alte cele.In locul tau mi-as pastra banii pentru ceva mai util.

| Eusuntingineru a răspuns (pentru dullcat):

Bine spus

| aAnastasiaA explică (pentru dullcat):

Mulțumesc mult pentru sfaturi!

| dullcat a răspuns (pentru aAnastasiaA):

Cu placere.Si vezi ca genetica este pe primul loc, nu masajul facial sau orice alte proceduri.Deci asa cum sunt parintii tai, asa vei arata si tu.De exemplu, ambii mei parintii au acele riduri de expresie, verticale, in frunte. https://img1.wsimg.com/....../rs=w:1280 Mi-am pierdut timpul cu masajul si cu nu stiu ce, doarece acele riduri imi reveneau inapoi in cateva zile.Asa e moaca mea, asa e expresia mea, asa sunt construita.Asadar repet, ai grija pe ce iti cheltuiesti banii.

| SkandallKamataru a răspuns:

Cate kg ai? Hidrateaza-ti pielea, si da poti incerca astfel de masaje de drenaj, dar sa te dai cu o crema hidratanta ceva, nu le face pe pielea uscata ca iti pot aparea riduri, foloseste un cleanser sa te speli pe fata de 2 ori pe zi, iar in restul zilei poarta crema hidratanta pe fata, de ex niveea (vezi sa nu fie unsuroasa si o textura grea, sa fie ceva usor).
Dureaza 2-3 minute sa faci un astfel de masaj, incearca sa pui si o compresa cu apa rece pe fata, aplici un acid hyaluronic, dai cu o crema hidratanta, si aya e... nu e mare lucru ca ai santurile alea daca trasaturile fetei tale au o armonie unele cu altele.

| aAnastasiaA explică (pentru SkandallKamataru):

Nu cred ca e vina kg, am aproape 1, 70 si 62 de kg. Mulțumesc mult pentru sfaturi!

| Ilovedinero a răspuns:

Buna.Da, masajul facial este bun.Am folosit eu pentru asa zisa " bărbie dubla " caci nu imi disparea oricat de slaba eram.Si, am o intrebare.Tu chiar crezi ca oamenii se uita la nu stiu ce dungi de pe fată? Eu aproape ca nu am observat ca isi facuse frate-miu tatuaj. Oamenilor nu le pasă daca esti frumoasa sau nu, persoanele urâte sunt doar cele care nu se spala

| user15678 a răspuns:

Bună, pe mine m-a ajutat asta :
https://youtu.be/VPK0t6Yn3F8?si=1ZjVliUOGyX_uzOJ

tipa Koko Hayashi e foarte bună dacă o mai găsesti pe yt, si nu îți trebuie niciun aparat sofisticat pentru masaje sau cine stie ce filere, explica cum funcționeaza muschii feței