| anonim_4396 a întrebat:

Parul meu s-a deformat/ondulat din cauza ca il tin prea mult legat in coada si impletit,adica tot timpul.Ce as putea face ca sa mi-l fac cret sau drept, fara ajutorul unei placi? Adica fara sa trebuiasca sa imi cumpar placa sau ceva de genul.Ce as putea face?

11 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Dupa spalare acel onduleu dispare, asa ca repeta asta si nu-l mai impleti sau strange in coada. Dupa spalare il pieptani si-l lasi natural sa se usuce, este mai sanatos decat sa il arzi cu aerul cald de la feon.

| Bondarel99 a răspuns:

Singurul lucru pe care poti sa il faci sa il ai drept tot timpul e sa iti faci tratament cu keratina. Atat.

| Ralukafay a răspuns (pentru Bondarel99):

Unde gasesc keratina?

| Bondarel99 a răspuns (pentru Ralukafay):

Pe net si poti sa comanzi sa faci acasa sau te duci la salon. Dar e destul de scump.

| Meow230 a răspuns (pentru Ralukafay):

La farmacie

| Violleta2022 a răspuns:

Sa-l speli si sa-l pieptini in fiecare zi! natural este cel mai frumos!

| Meow230 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu e indicat sa speli parul in fiecare zi. Acesta are nevoie de uleiuri si grasimi naturale

| Ralukafay a răspuns (pentru Violleta2022):

Asta fac in fiecare zi, nu e o problema.

| curioasa210 a răspuns:

Ca sa il faci drept ti-l piepteni foarte mult la varfuri sau cu pieptenul si uscatorul de par.
Pentru a-l face cret ori iti faci,, momite'' (adica muuuulte codite mici impletite-toate egale sau aproximativ egale) ori iti faci parul pe bigudiuri {depinde cat de cret vrei sa il ai}
Daca vrei sa ai bucle largi poti sa il tii intr-o coada spic, daca vrei bucle medii il poti tine in doua codite spic, iar daca vrei bucle mici, stranse il faci momite (ti-am zis mai sus ) (trebuie sa il tii cel putin 2-3 ore impletit pentru a obtine rezultatul dorit)
Sper ca te-am- ajutat happy big grin

| Cleooo123 a răspuns:

Buna! Daca vrei sa iti faci parul drept fara ajutorul unei placi, poti sa-l indrepti cu uscatorul de par si cu peria dupa ce ti-ai facut baie (si ai folosit bineinteles balsam de par). De asemenea daca iti doresti un par cret, poti sa-l impletesti intr-o coada dupa ce parul e proaspat spalat, sa-l pui pe bigudiuri ori sa-l rasucesti in jurul unor paie si sa dormi asa cu el. Gasesti oricum diverse tutoriale pe Youtube. Sper ca te-am ajutat!

| Ralukafay a răspuns (pentru Cleooo123):

Nu am cum sa il pun pe bigudiuri pentru ca am incercat si e prea lung.