| dianka_4861 a întrebat:

probabil ati mai pus intrebarea asta dar vreau sa ma conving singura...cum pot sa imi fac unghiile rezistente...cum le las putin sa creasca hop se rup ...se exfoliaza fff repede... app am auzit ceva de ulei ca ar trebui sa tin unghiile in ulei cald (cum se procedeaza mai exact? doar le inmoi sau le tin putin in ulei)stiti cumva cum sa le fac pana la scoala sa cresca vreo 50 mm-70 mm ceva natural... daca nu ce pot cumpara pentru asa ceva? stie cineva cam cat costa un stimulator pentru cresterea unghiilor bun si unde pot gasi?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Încearcă timp de 2 luni de zile, zilnic, să aplici pe unghii ulei de ricin (nu trebuie să fie cald, îl aplici ca atare), îl lași să acționeze între 30 și 60 de minute. Cel mai bine, seara, când știi că nu mai intri în contact cu apa, să faci acest "tabiet".
Consumă alimente bogate în calciu, săruri și vitamine: fructe și legume proaspete, lactate și brânzeturi degresate, etc.
Evită în această perioadă contactul cu detergenții de rufe, ojă sau lac de unghii (unghia trebuie să respire), nu folosi dizolvant de unghii pe bază de acetonă (distruge matrița unghială).
Pentru îngrijirea lor: forfecuță personală dată prin spirt înaite de utilizare, pielițele le tai cât să nu intri în rădăcina unghiei și să curgă sânge (asta în situația dacă le tai) sau le împingi spre interior cu un bețișor special de trandafir (se găsește la farmacie), pilirea unghiilor o faci cu o pilă specială pentru unghii casante (se găsește în comerț).
Uleiul de ricin îl găsești la un centru de ceaiuri (Plafar) și costă 3 ron o sticluță de 25 de ml.
Nicio vizită la un medic dermatolog nu este de ocolit.
Sănătate și unghii frumoase.
Pa, pa.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da... bun venit in club, si eu patesc la fel sad

totusi, e ceva mai bine daca le tii in apa calduta cu lamaie(suc) si ulei de masline cateva minutzele, de cateva ori/saptamana

si mai am eu o crema, cu ulei de migdale, de la Oriflame...nu m-am mai dat de mult si iar mi s-au facut ferfelita...sad

de cumparat, intaritor pentru unghii sau stimulator pentru cresterea unghiilor big grin