Întrebare recomandată | Imstrong a întrebat:

Bună seara,aș mai ave o întrebare dragii mei dar aștept răspunsuri și la cealaltă întrebare de a mea, mâine la ora 4 dau funda.Asta e:

Ce sa fac ca parul sa fie mai placut la atingere,mai moale,sa nu se incalceasta asa de repede,sa straluceasca sa fie matasos stiti voi ce zic,o colega are parul foarte moale si o invidiez. Am parul aspru si incalcit nu are remediu. Niciodata nu straluceste si el.
Vreau remedii care le-ati incercat voi si sunteti sigur ca merge va rog help me.dau funda dupa ce incerc,va rog. dau si vot. aaa si dati-mi sfaturi de frumusete va rog mult va dau funda daca-mi dati si sfaturi, va pup

8 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
In primul rand o alimentiate echilibrata si bogata in vitamine si minerale ( multe legume, semintene - nuci, in, susan, fructe), asta pentru a avea parul de unde se alimenteze.
In al doilea rand sa folosesti mereu balsam pentru par la fiecare spalare, o masca pentru par cam la 2 sau 4 saptamani ( eu folosesc o masca de par cu un galbenus de ou, un pic de miere de albine ( o lingurita), ulei de ricin ( 2 linguri), ulei de masline ( 2 linguri), catvea picaturi de vitamina A ( eu pun 10). Uleiul de masline si cel de ricin trebuie incalzit un pic apoi se amesteca cu celelate ingrediente, masca o aplici pe par, lasi sa actioneze in jur de 1 ora si apoi te speli normal pe par dar sa insisti pentru a curata bine uleiul. apoi aplici un balsam.)
Poti sa iei niste suplimente ( calciu, magneziu si zinc - ajuta parul)
Dar mai conteaza si tipul tau de par, al meu e blond, asta inseamna ca e de 3 ori mai subtire de cat alt tip de culoare, si mereu se despica mai repede si e mai firav orice as incerca sa ii fac. O seara buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Otet de mere sau ulei de masline si balsam de fiecare data.

| floaredenumauita111 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e este! am incercat si e ff. bun :*

| alinutza0408 a răspuns:

Dupa ce l-ai spalat clateste-l ori cu otet de mere combinat cu apa, ori cu zeama de lamaie combinata cu apa.Parul devine mai moale si mult mai stralucitor

| dodo222 a răspuns:

Asculta la mine: masca de par de la Kallos! Cea mai buna, trebuie sa o incerci.

| floaredenumauita111 a răspuns:

Cand iti faci baie fa-ti o masca din par cu 2 galbenuri de oua, putin ulei de argan, miere si daca ai ulei de masline o ligurita...le amesteci bine si daca ai o sticluta stil spray ti-l aplici pe tot parul...(apropo aplici masca pe parul uscat inainte de a face baie!)oricum dupa vreo 5 sedinte de atea o sa inceapa parul tau sa isi revina! funda:*

| dianassie a răspuns:

Ajuta mult o masca naturala. Adica care contine ingrediente naturale.
Am o colega care isi face o masca cu miere, ulei de masline si ou si chiar ii functioneaza, are un par matasos si lucios dupa ce o foloseste. Pentru detalii, poti sa mai cauti retete pentru masti de par pe net.
Si chiar si tunsul ajuta in caz ca ai parul deteriorat.

| Cristiana00Stoian a răspuns:

In primul rand nu-ti da parul cu placa de pre multe ori deoarece va deveni si mai aspru, incearca sa folosesti balsam si daca nu merge incearca, dimineata cand te scoli sa faci un suc de lamaie si sa-ti dai pe par. Face minuni.Nu-l lasa pe par mai mult de cinci minute...