| BBEgirl a întrebat:

Buna si La multi ani!
Am si eu nevoie de putin ajutor...ma vopsesc pentru prima oara si am auzit ca trebuie sa tin vopseaua in par doar 15 min in loc de 25-30 cat scrie pe cutie ca altfel ma ustura pielea capului. E adevarat?

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca citesti cu atentie prospectul respectivei vopsele precum si recomandarile producatorului te vei lamuri. Ceea ce ai auzit se refera la testul de sensibilitate a pielii inainte de vopsirea propriu-zisa: se aplica cu spatula putina vopsea pe pielea plicii cotului, in partea anterioara a bratului, se asteapta 15 min--- daca zona se inroseste puternic, te ustura sau apare mancarimea inseamna ca pielea ta este sensibila (alergica) la unul din componentii vopselei. In aceste caz va trebui sa renunti la respectiva vopsea. Daca nu esti sensibila, te vopsesti conform instructiunilor din prospect respectand inclusiv timpul de expunere de 25-30 min. La multi ani!

| CatelusaFlaffy a răspuns:

Deci nu de la timp te ustura ci de la puterea vopselei, foloseste o vopsea mai slaba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se tine atat, se tine 25 de minute. Asa imi zicea mie mama cand ma vopseam roscata ca sa nu mai imi iasa nuante puternice.
Ca sa ajungi la rezultatul dorit trebuie sa ti cat scrie pe hartie.
Si ai acolo o descriere, x minute daca vrei sa iti vopsesti doar radacinile si x minute pentru tot parul, x minute daca ai fire de par alb.
Dupa vopsire, urmatoarele 3 zile nu te mai speli la cap ca sa prinda culoarea.
Si este de preferat sa-ti tunzi varfurile daca s-au ars in urma vopsirii.

| naty696 a răspuns:

Nu totdeauna happy depinde de cum iti este tie pielea. Poate e mai sensibila si de aceea de poate ustura dar eu mi-am tinut vopseaua si 40 de minute si nu am avut nimic