| Dovlăcell a întrebat:

Ce "leacuri" ştiţi pentru a scăpa de mătreaţă.

Răspuns Câştigător
| Lia09 a răspuns:

NU este sanatos sa te speli de prea multe ori pe cap! De 2 ori cred este suficient, daca se ingrasa foarte repede.
Incearca sa storci zeama de la o lamaie (ai grija de samburi) intr-o sticla de 0, 5 L apoi torni apa calduta si le amesteci. Te speli normal pe cap, te clatesti. Dai cu zeama de lamaie si apa din sticluta, si te mai clatesti o data.
Un sampon foarte bun si eficient, dar ceva cam scump este : NIZORAL. Il gasesti in orice farmacie la un pret in jur de 40-50 lei.

| Vali87 a răspuns (pentru Lia09):

Am luat Nizoral si nu a fost bun de nimic. La mine a functionat Selegel. Acum se numeste Squanorm cu disulfura de seleniu. E foarte bun dar e mai scump tot asa 40 50. Acum depinde de fiecare ce i se potriveste.

| Lia09 a răspuns (pentru Vali87):

Cum ai spus si tu, depinde de fiecare. Eu am avut probleme mari cu pielea capului si matreata si m-a ajutat foarte mult!

10 răspunsuri:
| Amelya02 a răspuns:

Sampon de la Gerovital cu ichtiol.
E eficient :)
http://images4.bizoo.eu/......959924.jpg

| BuburuzaZd a răspuns:

Buna!
Foloseste la fiecare spalare otet.happy
Funda?

| Diixy a răspuns:

Incearca un sampon Gerovital antimatreata si spala bine, bine parul incat dupa ce il clatesti sa scartaiehappy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invata sa te speli

| Kyrie a răspuns:

Te speli de 2 ori pe cap cand faci baie, si faci baie de 2 ori pe saptamana, cu alte cuvinte asta inseamna ca te speli de 4 ori pe cap, nu conteaza samponul, toate sunt la fel cand e vorba de curatat, funda? big grin

| kissyou a răspuns:

In primul rand trebuie sa te speli cu sampon anti-matreata, il lasi pe par cam 5-10 minute si apoi il clatesti cu apa rece(doar parul, nu si sclapul ca o sa racesti) si mai este la oriflame un sampon uscat tip spray, este foarte bun si nu ti se mai ingrasa asa repede: http://ro.oriflame.com/products/product-detail.jhtml?prodCode=20361

| Colourss a răspuns:

Poti folosi urmatorul amestec:
o
lingurita de suc de lamaie si 3 lingurite de otet. Masati capul cu aceasta
solutie. Dupa masaj puteti aplica pe par un ou.

Mai poti folosi si o combinatie din:
o parte
de pudra de sulf, 2 parti de alcool etilic, o parte de ulei de migdale si 4
parti apa de trandafir sau apa distilata.

Mai poti incerca:

Fierbeti

un amestec din cimbru uscat si 2 cani
de apa, timp de 10 minute. Dupa ce s-a racit, masati capul cu aceasta, timp de
jumatate de ora. Spalati bine capul si veti putea vedea rezultatele. Veti scapa
de matreata.
Sau

Lasati seminte de schinduf la inmuiat in apa
peste noapte si masati capul, lasand solutia pe cap pentru cateva minute. Apoi
spalati parul cu un sampon.
Sau
puteti sa preparati acasa, o
combinatie dintr-o lingura de suc de lamaie cu 100 grame de alune, in 200 ml de
apa si sa o aplicati pe parul ud.

Daca spalati parul de cateva ori cu otet de
mere caldut, lasand-l pe par timp de 30-40 de minute si apoi spaland parul doar
cu apa, veti scapa de asemenea de matreata. Mirosul de otet se va evapora dupa
spalare.

Incercati un amestec de ulei de masline si ulei
de migdale. Masati capul cu acest amestec, pe care il lasati in par pana cand
simtiti o senzatie usoara de arsura. Dupa aceea spalati bine parul.

Stiati ca aspirina, pe care o folositi pentru
a indeparta durerile, poate fi folosita si pentru indepartarea matretii?
Striviti 2 pastile pe care le puneti in sampon. Lasati amestecul pe cap timp de
2 minute. Clatiti bine parul pentru a-l curata de particolele de aspirina
ramase.

Sper ca te-am ajutat! Funda?

| DeeDeea a răspuns:

Stiu eu unul foarte eficent! Dupa ce faci baie pui intr-un licghenus 10 picaturi de otet! dupa ce il aplici il clatesti! eu am scapat de metreata foarte repede
winking!